Polis Taksim Meydanı'na müdahale ediyor

İstanbul'da yüzlerce polis sabah erken saatlerden itibaren Taksim Meydanı'na müdahale etti ve meydana giden yollarda kurulan barikatları kaldırdı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Twitter üzerinden yayınladığı mesajlarla polisin amacının Atatürk Heykeli ve AKM'deki pankartları toplamak olduğunu açıklamıştı.

Bir basın toplantısı düzenleyen Mutlu, müdahale sırasında ciddi şekilde yaralanan olmadığını belirtti.

Mutlu Gezi Parkı'na müdahale etmeyeceklerini söylerken, polis Gezi Parkı'nın yanındaki Taksim Meydanı'nı boşaltıyor.

Polis Atatürk Kültür Merkezi ve Taksim Anıtı'ndaki pankartları kaldırdı.

Meydanda bir TOMA aracını durdurmaya çalışan onlarca kişilik kalabalık polisin kullandığı gaz bombasıyla dağıtıldı.

Gümüşsuyu'ndan Taksim Meydanı'na doğru kurulan barikatlar da polisin müdahalesinin ardından kepçelerle kaldırılıyor.

Tarlabaşı yönünde polisin yoğun gaz bombası kullanıldığı ve bazı grupların polise molotov kokteyli ve taşlarla karşılık verdiği bildiriliyor.

Plastik Mermi

Sıraselviler Caddesi'ndeki barikatlar kepçelerle kaldırıldı.

Associated Press haber ajansı, polisin göstericileri dağıtmak için plastik mermi kullandığını da aktarıyor.

Göstericiler ara sokaklara dagılmış durumda. Çevik kuvet Atatürk Anıtı'nı çevrelemiş durumda.

CNN Türk televizyonuna bilgi veren Radikal gazetesi muhabiri Serkan Ocak, Meydan'da gerginliğin devam ettiğini, polislerin iki üç kişilik gruplara dahi göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiklerini belirtti.

Gezi Parkı'nda ise göstericilerle polis arasında pazarlık sürüyor.

Göstericilerin, polise taş atılmasını engelleyeceklerini, ancak polisten de meydandan çekilmesini istedikleri belirtiliyor.

Ara sokaklara dağılan göstericilerle polis arasında zaman zaman taşlı ve gazlı çatışmalar gözleniyor.

Gezi Parkı'na müdahale yok

Atatürk Kültür Merkezi önünde bulunan bir grup, polisin gözyaşartıcı gazla müdahalesine karşılık vermemişti.

Polis yetkilileri, Gümüşsuyu ve Harbiye tarafından Taksim'e gireceklerini, Gezi Parkı'na ise herhangi bir müdahale olmayacağını belirtmişti.

Gezi Parkı'nın içine müdahale yapılmazken, park içinden bazı protestocuların Taksim Meydanı'na müdahale eden polise karşılık vermek istedikleri de bildiriliyor.

Bölgedeki protestocular genel olarak Vali Mutlu'nun sukûnet çağrısına uyarken, polisin operasyonuna müdahale etmeye çalışan küçük gruplar da polis tarafından basınçlı su ve gaz bombasıyla uzaklaştırılıyor.

'Sivil polisler' iddiası

Polise molotof kokteyli ve havai fişek atarkenki fotoğrafları Türk medyasına yansıyan kişilerin sivil polisler olup olmadığı, basın toplantısında İstanbul Valisi'ne soruldu.

Mutlu, göstericilerin de polise direnirken telsizle haberleştiğini söyleyerek, fotoğrafta görülen kişinin gösterici olduğunu savundu.

Havai fişek atarken fotoğraflanan ve belinde silaha benzer bir şey olduğu görülen kişiyle ilgili iddiayı da yanıtlayan Vali Mutlu, "Uydur uydur yaz" sözüne vurgu yaparak, hiçbir kamu görevlisinin böyle bir duruma girmesine izin verilmeyeceğini belirtti. Ayrıca, söz konusu kişilerin polis tarafından tespit edilmesine çalışılacağını sözlerine ekledi.

Vali Twitter'dan duyurdu

Vali Hüseyin Avni Mutlu, polisin düzenlediği operasyonla eş zamanlı olarak yayınladığı Twitter mesajlarında "Gayemiz, Atatürk Heykeli, Atatürk Kültür Merkezi ve alan üzerindeki pankart ve resimleri kaldırmaktan itibarettir. Başka bir amacımız yoktur. Sizlere, Gezi Parkı'na ve Taksim'e dokunulmayacağını bir kez daha 'kesinlikle' ifade ediyorum." demişti.

İstanbul valiliği açıklamasında "bu sabah saat 08.00'dan itibaren güvenlik birimlerimiz sadece bu pankart, döviz ve resimlerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapacaklardır" demişti.