Polis Taksim'de 'bekleyişini sürdürecek'

Polis Taksim Meydanı'ndaki göstericileri dağıtıyor

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, düzenlediği basın toplantısında, polisin sabah saatlerinde yürüttüğü operasyonun amacının Taksim Atatürk Anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi üzerine asılı bulunan bayrak, pankart ve flamaları kaldırmak olduğunu söyledi.

Polisin, Taksim civarında beklemeyi sürdüreceğini ifade eden Mutlu, Gezi Parkı'na yönelik herhangi bir müdahale olmadığını dile getirdi.

Mutlu, Gezi Parkı'nda bekleyişini sürdüren göstericilerin, polise Taksim Meydanı civarında direnen gruplara katılmadıkları için teşekkür etti.

İstanbul Valisi, polise molotof kokteyli ve havai fişek atarken fotoğrafları yayınlanan kişilerin sivil polis olduğu iddialarını yalanladı.

Polis meydanda 'bekleyecek'

Vali Mutlu'nun basın toplantısı düzenlediği saat 11.00 civarında, polis Taksim Meydanı civarındaki bazı gösterici gruplarını dağıtmak için yine gaz bombası kullandı.

Mutlu, Taksim Meydanı civarında polise direnen bazı grupların attığı sis bombaları nedeniyle polisin aşırı miktarda gaz bombası kullandığı görüntüsünün verilmek istendiğini savundu.

Taksim'deki Atatürk Anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi'nin "pek çok legal veya illegal örgütün adeta reklam panosu haline" dönüştüğünü söyleyen Mutlu, "Materyallerin kaldırılmasına yönelik ve sadece bu amaca matuf olmak üzere emniyet birimlerimiz tarafından bir çalışma gerçekleştirilmiştir" dedi.

Gezi Parkı'nda bulunanlara "kesinlikle" herhangi bir müdahale olmayacağını ifade ettiklerini hatırlatan İstanbul Valisi, "marjinal grupların" polisle çatışmaya girdiğini söyleyerek şöyle devam etti: "Bunlara gerekli olan müdahaleler yapıldı. Bu marjinal grupların şu an itibariyle amaçlamış oldukları daha büyük çapta çatışma ortamına fırsat verilmedi. Taksim Meydanı ve çevresinde sakin biçimde kontrollü duruşumuzu muhafaza ediyoruz."

Mutlu, Atatürk Anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi'ne "Türkiye'nin ve İstanbul'un imajına ciddi zarar" verdiğini belirttiği pankart, bayrak ve flamalar asılmaması için polisin "bekleyişini" sürdüreceğini sözlerine ekledi.

İstanbul Valisi, Gezi Parkı'ndaki göstericilerin Taksim Meydanı'na müdahale sırasında park dışına çıkmamalarını "anlamlı gördüklerini" belirterek, "Polise yardımcı olan tutumları nedeniyle teşekkür ediyoruz" dedi.

'Sivil polisler' iddiası

Polise molotof kokteyli ve havai fişek atarkenki fotoğrafları Türk medyasına yansıyan kişilerin sivil polisler olup olmadığı, basın toplantısında İstanbul Valisi'ne soruldu.

Mutlu, göstericilerin de polise direnirken telsizle haberleştiğini söyleyerek, fotoğrafta görülen kişinin gösterici olduğunu savundu.

Havai fişek atarken fotoğraflanan ve belinde silaha benzer bir şey olduğu görülen kişiyle ilgili iddiayı da yanıtlayan Vali Mutlu, "Uydur uydur yaz" sözüne vurgu yaparak, hiçbir kamu görevlisinin böyle bir duruma girmesine izin verilmeyeceğini belirtti. Ayrıca, söz konusu kişilerin polis tarafından tespit edilmesine çalışılacağını sözlerine ekledi.

İlgili haberler