Erdoğan'dan Gezi'ye: 'Son bir kez uyarıyorum'

Telif hakkı AP

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı'nda bulunanlara ve ailelerine seslenerek, ''Son bir defa uyarıyorum. Anneler ve babalar çocuklarınıza sahip çıkın, daha fazla bekleyemeyiz'' dedi.

Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun bugün Türkiye'yle ilgili olarak alması beklenen kararı tanımayacaklarını söyledi "Sen kim oluyorsun da benimle ilgili karar alıyorsun?" dedi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda dün Türkiye'deki protestolarla ilgili özel bir oturum yapılmıştı. Parlamento'da bugün de bir oylama yapılması bekleniyor.

Erdoğan Ankara'da, Türkiye genelinde kapatılan beldelerin AKP belde başkanlarına hitap ederken, 2 haftadır devam eden Gezi Parkı protestolarına değindi, "Gösteriler halkımızı rahatsız ediyor. Sessiz yığınlar olanları sabırla izliyor. Cumartesi Sincan'da, Pazar İstanbul'da mitingler yapacağız. Bu mitingler halkın karşısına başka bir kitleyi çıkarmak demek değildir. Amacımız bu olsaydı aynı mahallerde yapardık mitingleri" dedi.

Bu mitinglerin "Türkiye ve dünyaya sessiz yığınların sesini duyuracağını" ve "gerçek bir Türkiye fotoğrafı sunacağını" savunan Erdoğan, eylemcilere Gezi Parkı'nı boşaltmaları çağrısını yineledi.

Erdoğan şunları söyledi:

''Gençlere sesleniyorum. Orada illegal örgütlerin uzantıları var. Bu işgale siz aracı olmayın. Siz oradan çekilin bizi illegal örgütlerle karşı karşıya bırakın biz onların hakkından geliriz. Artık sabrın sonuna geldik. Ben uyarımı son bir defa daha yapıyorum. Anneler, babalar çocuklarınıza sahip çıkın. Aksi taktirde daha fazla bekleyemeyiz. Gezi Parkı işgalcilerin değil tüm İstanbullularındır."

Erdoğan Avrupa Parlamentosu'ndaki oturuma değinirken de önce Yunanistan ve İngiltere'ye bakılması gerektiğini savundu, "İngiltere'de G8'i protesto eden 30'dan fazla gösterici yerlerde sürüklendi. İngiltere üye, biz müzakereciyiz. Sen nasıl oluyor da benimle ilgili karar alıyorsun, senin haddine mi?" dedi.

Referandum değil, plebisit

Erdoğan, referandum önerisini de değerlendirirken, halkoylamasına ancak anayasa değişikliğinde gidilebildiğini hatırlatarak, ''Plebisit (halk oylaması); o belediyenin yapabileceği bir uygulamadır. Beyoğlu'nda da İstanbul içinde yapabilir. Bunlar YSK ile olan bir iş değil. Bu yerel yönetimlerde 15. madde. Bu adımı bu şekilde atabiliriz'' dedi.

Erdoğan, ''Gelen arkadaşlarımın bir kısmı sevindi, bir kısmı sıcak bakmadı. Ya buna evet diyeceksin, ya da uygulamamıza evet diyeceksin'' uyarısında da bulundu.

Danıştay: Yargı kararının üstünde olmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı ile ilgili plebisit yapılması konusunda "Böyle bir tartışmalı konunun böyle bir istikamete girmiş olması sevindiricidir. Bütün dünyaya da örnektir, izlenmesi gerekir'' dedi.

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu da, ''Referandumun koşulları belli. Referandumdan çok belki o bölgenin bir kamuoyu yoklaması şeklinde algılıyorum. Yoksa hukuktaki referandum tabiriyle çok oturtamadım. Bazı kanunları, bazı koşulları, referanduma sürüyoruz halk adına yapılan halk tarafından benimseniyor mu diye'' dedi.

Karakullukcu, referandumdan çıkacak sonucun bağlayıcı olup olmayacağı yönündeki soruya şu karşılığı verdi:

"Hayır, bir tür oylama o. Referandum olarak bunu algılayamıyorum. Kamunun istek ve arzusunu meydana çıkarmak için yapılan bir oylama. Bu, yargı kararının önüne geçemez. Hukuk devleti deyince yargı kararı esastır. Ben inanıyorum ki demokrasilerde hak aramalar, yetki vermelerin bir karşılığı vardır. Bir idari kararın, yargı kararından ileri, etkin olması söz konusu değil."

Gezi Parkı'nda yapılacak projede idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğinin anımsatılması üzerine üzerine Karakullukcu, yargı kararlarının hukuk devletlerinde mutlaka uygulanması gerektiğini, söz konusu kararın da mutlaka uygulanacağını kaydetti.