Güler: Referandum Beyoğlu ya da İstanbul genelinde

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı'nın geleceği ile ilgili olarak referandumun ya da kamuoyu yoklamasının Beyoğlu ya da İstanbul genelinde yapılabileceğini söyledi.

Güler, Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası'nın bir benzerinin yapılması projesi konusunda referanduma gidilmesi fikriyle ilgili olarak, bu konuda kamuoyu araştırması yapma yetkisinin belediyede olduğunu, Beyoğlu ya da İstanbul genelinde bir referandum yapılabileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı gösterileri ile ilgili olarak 11 kişilik bir heyetle yaptığı görüşme sonunda, konunun İstanbul'da referanduma götürülmesi seçeneği ortaya çıkmıştı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, referandum seçeneği ortaya çıktıktan sonra, Taksim Gezi Parkı'ndaki göstericilerin protestolu bekleyişlerini sona erdirmesi çağrısı yaptı.

Gezi Parkı'yla ilgili projenin Mart 2014'teki yerel seçimlere kadar ertelenmesi talebini, "vakit kaybı" olacağı için reddettiklerini belirten Çelik, "referandum" seçeneğini ise şöyle dile getirdi: "Madem ki halkın ne istediğini öğrenmek istiyoruz. Halk şunu istiyoruz, halk bunu istiyor diyoruz. Referandum seçeneğini ilgili kurullarımıza götürebiliriz. AK Parti MYK'sında bu değerlendirilir."

Erdoğan'la görüşmenin ardından 11 kişilik Gezi heyeti adına açıklama yapan İpek Akpınar referandum konusunun kendilerine sorulmadığını ifade etti.

Proje itirazlar nedeniyle idari yargının gündeminde. Olası referandum sonucunun, yargının vereceği kararla çelişmesi durumunda hangi sonucun esas alınacağı konusunda yaşanan tartışmaya Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu nokta koydu.

Karakullukcu, Gezi Parkı'na ilişkin referandumla ilgili, "Bunu referandum olarak algılayamıyorum. Daha çok kamunun istek ve arzusunu ortaya çıkarmak için yapılan bir oylama. Bu yargı kararının önüne geçemez. Hukuk devleti deyince yargı kararı esastır" dedi.

Taksim Gezi Parkı'na Toplu Kışlası inşa edilmesi projesine ilişkin olarak yargının verdiği bir yürütmeyi durdurma kararı var.

Başbakanla görüşen heyetten Kutluğ Ataman ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın toplantı sırasında referandumdan bahsedildiğini ifade ettikleri aktarıldı.

İlgili haberler