ABD'de azınlıkların nüfusu hızla artıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Nüfus İdaresi'nin verilerine göre, beş yaş altındaki çocukların yarısının (%49,9) etnik azınlıklardan geldiği açıklandı.

Nüfus İdaresi, bu yıl ya da gelecek yıl ülkedeki beş yaş altı çocuklar arasında beyaz ırkın azınlıkta kalacağı tahmininde bulundu.

2012 yılına ait veriler, yüz yıldan uzun süredir ilk kez, Amerika Birleşik Devletleri'nde ölüm sayısının doğum sayısından yüksek olduğunu da ortaya koydu.

Yetkililer, doğum ve ölüm rakamlarındaki değişimin tahmin ettiklerinden birkaç yıl önce meydana geldiğini açıkladılar.

Hükümete yetkilileri, gelecek beş yıl içinde, 18 yaş altındaki kişiler arasında, azınlıklardan gelenlerin sayısının bu gruptaki toplam nüfusun yarısından fazlasını oluşturacağı tahmininde de bulunuyor.

Nüfus İdaresi'nin verileri, yaşlanan beyaz nüfusun ölümüyle, ülkedeki beyazların sayısında azalmanın devam edeceği öngörüsünde bulunuyor.

Bu son tahminler, bir yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki beyaz bebeklerin azınlığa düştüğü yolundaki açıklamayı takip ediyor.

Azınlık grupları arasında, nüfus, özellikle İspanyol kökenliler arasındaki yüksek doğum oranı ve göç nedeniyle beyazlardan daha hızlı artıyor.

Öte yandan, Avrupa'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne giden göçmenler de beyaz nüfusun sayısında az da olsa bir artış sağlıyor.

Nüfus İdaresi'nin verileri, ülke nüfusunun yüzde 63'ünün İspanyol kökenli olmayan beyazlardan oluştuğunu gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde en hızlı büyüyen azınlık grubu ise Asya kökenliler. Bu grubun nüfusu 2012 yılında yüzde 2,9 artarken, İspanyol kökenliler arasındaki nüfus artışı yüzde 2,2 oldu.

İlgili haberler