Taksim Dayanışması'ndan eyleme devam kararı

Telif hakkı n

Taksim Dayanışma Platformu, Gezi Parkı protestolarını sürdürme kararı alırken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eylemcilere evlerine dönme çağrısı yaptı.

Gül, Twitter mesajında, "Görüşme ve diyalog yollarının açılması demokratik olgunluğun işaretidir. İnanıyorum ki bu süreç iyi neticeler üretecektir. Artık herkes evine dönmeli” dedi.

Cumhurbaşkanı bu açıklamasını,Taksim Dayanışma Platformu'nun eylemlere devam kararının ardından yaptı.

Plarformun Cuma akşamı başlayan ve sabahın erken saatlerinde sona eren toplantısından sonra yapılan açıklamada, "Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz" denildi.

Açıklamada, Gezi Parkı'nda ağaçların sökülmesini durdurmak için başlatılan eylemlerin "halkın AK Parti'nin 11 yıllık iktidarına karşı birikmiş öfkesiyle buluştuğu" belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Bu memleket topraklarının tanık olduğu en büyük hak arama mücadelelerinden biri olarak tarih sahnesinde yer alan bu direniş halk hareketine dönüştü. Direnişin başlangıcından beri ortaya konulan son derece açık ve haklı talepleri hükümet öncelikle görmezden gelme tavrı aldı. Ardından direnişi bölme, provoke etme ve meşruiyetini zedeleme çabaları içerisinde oldu. Ancak bu daha başlangıç ve mücadele devam ediyor."

Çelik: 'Bu saatten sonra uzatmak tadını kaçırmaktır'

Platform, eylemler sırasında ölümlerle ilgili soruşturma başlatılması ve gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısını yineledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik protestocuların kararını değerlendirirken, ""Mesele çevre duyarlılığı ise bu mesaj alınmıştır. Gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Bu saatten sonra bunu uzatmak işin tadını kaçırmaktır ve bu işi marjinalleştirmektir" dedi.

Telif hakkı n

Kılıçdaroğlu: Saygı göstermek lazım

Cumhuriyet Halk Partisi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise kararı şöyle değerlendirdi:

"Oradakiler nasıl karar alırlarsa, o kararlara hepimizin saygı duyması gerekir. Demokrasilerde haktır. İnsanlar düşüncelerini özgürce dile getirirler. Onlar da düşüncelerini söylüyorlar. Geniş bir kamuoyu desteği aldılar. Çünkü daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi istiyorlar. Eğer bu talep haklıysa, meşruysa, herkesin destek vermesi lazım."

AKP mitingi

Bu arada, AKP, Ankara bugün Sincan'da miting düzenleyecek. Parti yarın da İstanbul'da miting yapacak. "Yüzde 50'yi evinde zor tutuyorum" diyen Başbakan Erdoğan, bu mitinglerin Taksim'deki protestocuların karşısına başka bir kitleyi çıkarma amacını taşımadığını söylemişti.

Erdoğan, mitinglerin Türkiye ve dünyaya "gerçek bir Türkiye fotoğrafı" sunacağını savunmuştu.

İlk tutuklamalar

Protestolar kapsamında Sosyalist Demokrasi Partisi binasına düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 4'ü tutuklandı.

Hürriyet'in haberine göre tutuklanan şüpheliler arasında polise molotof ve havai fişek atarken görüntülendigi iddia edilen bir parti üyesi de var.