Arınç: Gerekirse askeri güçler de görev yapabilir

Gezi Parkı eylemlerine hafta sonu yapılan yoğun polis müdahalesi ve çıkan çatışmaların ardından hükümet cephesinden bugün üst üste sert açıklamalar geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Rixos Otel'de düzenlenen Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu toplantısında konuştu.

Erdoğan konuşmasında Gezi Parkı gösterilerini gerçekleştirenler ve destekleyenler kadar Avrupa Birliği’ni de eleştirdi.

Erdoğan: ‘Bunlar şaşırmış ya’

Erdoğan şöyle konuştu: “AB’de alınan kararı görüyorsunuz. Bunlar şaşırmış ya bunlarda vefa yok. Sizin bir kere böyle bir karar almaya hakkınız var mı ya. İngiltere’de neler oluyor, Fransa’da neler oluyor. Bunlara sessiz kalacaksın. Türkiye’de eylem yapılacak koruma görevi yapan güvenlik güçlerine karşı karar almaya yelteneceksiniz. Siz de anti demokratiksiniz. Başkalarının özgürlük alanlarına saldıranlara sahip çıkıyorsunuz. Benim özgürlük alanıma saldıranlara sahip çıkana ben karşıyım . Böyle bir Avrupa birliği parlamentosunu da tanımıyorum.

Arınç: Askeri güçler de görev yapabilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir TV kanalına yaptığı açıklamada “Valiler, önce polisleri, yetmezse jandarma güçlerini, eğer olaylar yayılırsa valilerimizin isteğiyle oradaki askeri güçler de huzurun sağlanması için görev yapabilir” yorumunu yaptı.

Polisten şikâyet edenlerin hep yakıp yıkanlar olduğunu iddia eden Arınç, ''Kusura bakma burası Dingo’nun ahırı değil hukuk devleti'' diye konuştu.

Bundan sonra devam edecek gösterilere müdahale edileceğini belirten Arınç şunları söyledi: "Gösteriler Gezi Parkı eyleminden çıktı. Yasal olmaktan çıktı. Sokaklarda, mahallelerde bunlar devam edebilir. Onlar da anında bastırılır ve sorumluları hakkında yasal işlem başlatılır. 20 gün önce başlayan masum gösteriler bence tamamen bitmiştir.”

Arınç sosyal medyanın denetlenmesi gerektiğini de belirtti.

Sosyal medyayla ilgili yeni düzenleme sinyali

İçişleri Bakanı Muammer Gülerce sosyal medya konusunda ''Bu konuda ayrı bir yasal düzenlemenin de yapılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Operasyonlarımız sürecek'' diye konuştu.

Güler ayrıca bugün sendikaların ve odaların çağrısına uyarak iş bırakan çalışanlar seslenerek, "Bunu memurlarda ve işçilerden özellikle rica ediyorum. Kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini bekliyorum. Bunun kanuni sonuçlarına katlanırlar" dedi.

İlgili haberler