DİSK ve KESK ile meslek odaları iş bıraktı

Türkiye'deki iki sendika konfederasyonu ve üç meslek odası, Gezi Parkı eylemlerine polisin müdahalesini protesto amacıyla dün iş bıraktı. Sendikalar ve odalar tarafından birçok kentte yürüyüşler ve basın açıklamaları düzenlendi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB, Türk Tabipleri Birliği TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği TDB önceki gün yaptıkları toplantının sonucunda bir günlüğüne iş bırakma kararı almıştı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, grevin kanunsuz olduğunu belirterek işçi ve memurlara uyarıda bulunurken, İstanbul Valiliği, Taksim'de herhangi bir gösteriye izin verilmeyeceğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, Taksim Gezi Parkı'nda kıvılcımlanan gösterilerin bastırılacağını vurguladı.

Kent merkezlerinde yürüyüşler ve basın açıklamaları

Ancak tüm bu açıklamalara rağmen çalışanlar birçok kentte yürüyüş ve kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ankara'da onbinlerce kişi Kolej Meydanı'nda toplandı. Burada başlayan yürüyüşün polis barikatıyla kesilmesinin üzerine kurumlar barikatın yakınlarında bir kürsü kurdu. Burada konuşmalar gerçekleştirildi.

İzmir'de sendikalar ve odalar Konak Meydanı'nda toplandı.

Türkiye'nin birçok kentinde de şehir merkezlerinde yürüyüşler ve basın açıklamaları düzenlendi.

İstanbul'da Tünel ve Şişli'de eylem

İstanbul iş bırakan kurumların bir bölümü Şişli'deki DİSK binası önünde diğer bölümüyse Tünel Meydanı'nda toplandı.

BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'nun aktardığına göre Tünel'de buluşan KESK, TMMOB, TTB üyeleri ve bazı siyasi partiler Tünel'de oturma eylemi yaptı.

Kalabalık, ''Hükümet istifa'', ''Faşizme karşı omuz omuza'', ''Her yer Taksim her yer direniş'', ''Tayyip (Erdoğan) baksana kaç kişiyiz saysana'', ''Bu daha başlangıç mücadeleye devam'', ''Zafer direnen emekçinin olacak'' ve ''İşgalci değiliz bu vatan bizim'' sloganlarını attı.

Meydana yürümeye izin çıkmaması üzerine iş bırakan kurumlar adına burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasının sona ermesinin ardından bir grup gösterici İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe başladı.

DİSK'in Şişli'deki genel merkezi önünde buluşan DİSK üyeleriyle bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri Halaskargazi Caddesi'nde yürüyüşe geçti.

Polisin Taksim Meydanı'na yürüyüşe izin vermemesi üzerine DİSK'in basın açıklaması Pangaltı'da gerçekleştirildi.

90 bin üyesi bulunan TTB'nin Genel Başkanı Özdemir Aktan, iş bırakma eylemine gerekçe olarak "AKP iktidarının despotik bir rejim oluşturma yönündeki saldırganlığını" göstermişti.

100 bin üyeli DİSK'in Genel Başkanı Kani Beko ve 230 bin üyesi bulunan KESK'in Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da, "grev" tanımı yapmadan, "üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını" belirtmişti.

Eylem çağrısına, 430 bin üyeli TMMOB ve 24 bin üyeli TDB de imza attı.

Türkiye'de askeri yönetimin kurulduğu 12 Eylül 1980'den bu yana toplu sözleşme görüşmeleri dışındaki siyasi grev, dayanışma grevi ve hak grevi gibi eylemler yasak.

Güler: Çağrı yasal değil

İçişleri Bakanı Muammer Güler, grev çağrısının yasal olmadığını vurgulayarak, "Memurlardan ve işçilerden özellikle rica ediyorum; kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini bekliyorum. Bunun kanuni sonuçlarına katlanırlar" diye konuştu.

İzmir'de iki, İstanbul'da bir polisin haklarında açılan soruşturmalar nedeniyle açığa alındığını belirten Güler, çoğunluğu İstanbul ve Adana'da olmak üzere, gözaltındaki kişi sayısının 393 olduğunu söyledi.

Güler ayrıca, toplumsal olaylarda polisin yeterli olmaması halinde jandarma komando ve asayiş birliklerini görevlendirme yetkisi olduğunu belirterek, ancak bu iki gücün yetersiz kalması halinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden kuvvet talebinde bulunulabileceğini ifade etti ve "Jandarma İstanbul'da bu anlamda görev almıştır" dedi.

Barolar ise dün İstanbul ve Ankara'da gözaltına alınanların sayısının 500'e yakın olduğunu söylüyor. İstanbul Barosu, gözaltına alınan kişi sayısını 441 olarak tespit etti. Ankara Barosu ise 56 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü de gözaltına alınanların önemli bir kısmı için gerekli gözaltı uygulamasının yapılmadığını ve yerlerinin belli olmadığını duyuruyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise gösterilerin artık Gezi Parkı'yla ilgili olmaktan çıktığını belirterek, "Sokaklarda, mahallelerde bunlar devam edebilir. Onlar da anında bastırılır ve sorumluları hakkında yasal işlem başlatılır" dedi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada da, çağrıların yasal olmadığı iddia edilerek, "Taksim Meydanı'nda yasal olmayan toplanmalara bundan sonra da müsaade edilmeyecektir" denildi.

Eskişehir'de çadırlar söküldü

Polisin Gezi Parkı'na Cumartesi akşam saatlerinde göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahalesinin ardından, Pazar günü İstanbul'un ve Türkiye'nin birçok yerinde göstericilerle polis karşı karşıya gelmişti.

Eskişehir'de de bu sabah erken saatlerde polis, Gezi Parkı eylemlerine destek veren göstericilerin Üniversite Caddesi’nde kurdukları çadırları söktü.

Çadırların sökülmesinin ardından polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

Sakarya Gazetesi’nden Ali Baş, olayı BBC Türkçe’ye şöyle anlattı: “Sabah saatlerinde çadırlar sökülürken bir direniş olmadı ama sonra göstericiler tekrar toplanmaya başladı. Yenibağlar Mahallesi’nde toplanan göstericiler cadde ve sokaklarda barikatlar kurdu. Polis biber gazıyla müdahale etti. Daha sonra polis geri çekildi.”

İlgili haberler