Brezilya polisinin gösterilerdeki tutumu

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Brezilya'da toplu taşıma ücretlerine zam yapılması, beklenmedik bir şekilde halkın bir kesmi için bardağı taşıran son damla oldu.

Dünya Kupası ve Olimpiyatlar'a ev sahipliği yapmaya hazırlanan ülke, yıllardır büyük ekonomik gelişim sergiliyor.

Ama bu gelişimin kendilerine yansımadığına inanan Brezilyalılar sokaklara döküldü. Peki Brezilya polisinin göstericilere karşı tutumu ne? Aşırı güç kullanıldığı iddiaları hala geçerli mi? BBC Brezilya servisinden Silvia Salek, Dünya Gündemi programında Aylin Bozyap'ın sorularını yanıtladı.

BBC TÜRKÇE: Brezilya polisi başta plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığı için eleştirilmişti. Ama sanırım şu anda kullanmıyorlar. Nasıl bir hava hakim?

SİLVİA SALEK: Brezilya polisi taktik değiştirdi. Geçen hafta Sao Paulo'daki ilk büyük gösterilerde polis çok sertti, plastik mermi ve gözyaşartı gaz kullandılar evet. Ülkede infiale neden oldu bu, çok sayıda kişi yaralandı, aralarında gazeteciler de vardı. Ardından Sao Paolo yönetimi, plastik mermi kullanılmamasına kanaat getirdi. Protestolar tabi bir çok kente yayıldı, her yerde yönetimler farklı karşılık veriyor ama polis şiddetinin düzeyi, azaldı.

BBC TÜRKÇE: Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff de "Barışçıl gösteriler meşrudur. Gençlerin protesto gösterisi yapması normaldir." dedi. Buna göstericilerin tepkisi nasıl, onlar devletin tutumunu nasıl değerlendiriyorlar?

SİLVİA SALEK: Bu ilginç bir soru, çünkü protestolar doğrudan Rousseff'i hedef almıyor. Tamam, Konfederasyon Kupası'nın açılışı sırasında yuhalandı ama doğrudan onu hedeflemiyor. Ama bir bakıma da barışçıl gösteriler meşrudur diyerek Rousseff de belki protestocuların hedefi olmaktan kaçınmaya çalışıyordur. Dolayısıyla insanlar ona odaklanmıyorlar şu an için, talepleri Sağlıktan eğitime, polis şiddetine dek çok geniş bir alana yayılıyor. Bir bakıma Brezilya halkı, Dünya Kupası'yla kendilerine yatırım anlamında vaat edileni alamadıklarının altını çiziyor. Protestoların ardında biraz da bu var.

BBC TÜRKÇE: Ve tabi bu ayın başlarında toplu taşıma ücretlerine yapılan zamla başladı protestolar. Ama protestocular bunun tek dertleri olmadığını, yolsuzluk gibi başka sıkıntılarının da olduğunu söylüyor. Bu doğru mu?

Silvia: Sokaklarda bunu görüyoruz - pankartlarında bunlar yazıyor. Sokaklarda 200 binden fazla insan var. Brezilya en 20 yıl önce bu kadar büyük bir protestoya tanık oldu. Dediğin gibi toplu taşıma zamla başladı ama şimdi çok daha büyük bir şey oldu.

BBC TÜRKÇE: Gözaltına alınan oldu mu?

Silvia: Başlarda gözaltına alınan oldu ama bunların çoğu serbest bırakıldı. Tek tük gözaltına alınan oluyor.

BBC TÜRKÇE: Brezilya gelişmekte olan bir piyasaya sahip. Peki bu, topluma yansımıyor mu?

Silvia: Bence bu protestoları tetikleyen nedenlerden biri. Brezilya'nın gelişmiş bir ülke olacağı; dünyanın en büyük 8. ekonomisi olduğu söyleniyordu. Ama ekonominin gelişmesi sosyal gelişmeyi beraberinde getirmedi - sağlık, eğitim, bunlardan bahsediyorum. Bence Brezilyalılar, ülkeleri dünyanın en büyük etkinliklerinin odağındayken aynı ülkenin gelişmiş olmamasının hayal kırıklığını yaşıyor.

BBC TÜRKÇE: Silvia Salek çok teşekkürler.

İlgili haberler