Dünya Kupası'na yürüyen futbolseveri öldüren şöföre suçlama

Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle kentinden 2014 Dünya Kupası'nın yapılacağı Brezilya'ya kadar yürüme girişiminde bulunan Richard Swanson'u kaza sonucu öldürdüğü gerekçesiyle bir sürücü tutuklandı.

Richard Swanson, 2014 Dünya Kupası'nın açılışına denk gelecek şekilde, bir futbol topunu yerde sürerek Amerika Birleşik Devletleri'nden Brezilya'ya gitmek üzere yola çıkmıştı. Ancak Swanson macerasının ikinci haftasında bir kamyonun çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

Polis, Scott Van Hiatt adlı sürücünün dikkatsizlik sonucu kazaya sebebiyet vermekle suçlandığını belirtti. Hiatt'ın kaza sonrasında olay yerinde kaldığını ve soruşturma boyunca yetkililerle işbirliği yaptığı ifade edildi.

Suçlu bulunması halinde Scott Van Hiatt 10 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

'Bizim gözümüzde Brezilya'ya ulaştın'

1 Mayıs'ta Seattle'dan yola çıkan Swanson, gelişmekte olan ülkelere futbol topları sağlayan yardım kuruluşu One World Futbol Projesi için bağış toplama amacıyla başlamıştı.

Swanson, aralarında Meksika, Guatemala ve Kolombiya'nın da bulunduğu 11 ülkeyi geçerek Brezilya'ya ulaşmayı planlıyordu.

Richard Swanson'ın ölümü, Facebook sayfasından "Ekibi, ailesi, arkadaşları ve tüm sevenleri onu yürekten özleyecek. Bizim gözümüzde Brezilya'ya ulaştın bile Richard" sözleriyle duyurulmuştu.

Ev kredim yok, işim yok

Mart ayında, video paylaşım sitesi YouTube'da yayınlanan bir videoda, Swanson, özel dedektiflikten vazgeçerek başladığı grafik tasarım işini kaybettiğini, yeni bir iş bulmakta zorlandığını ve bu projenin 'hayatta ne yapmak istediğini düşünme fırsatı verdiğini' söylemişti.

Her zaman bir Dünya Kupası'nı izlemek istediğini söyleyen Swanson, bunu yaparken geride faydalı bir miras bırakmak için bu projeye başladığını söylemişti.

Swanson bu kararı alışını "Ev kredim yok, işim yok, çocuklarım büyüdü. Bu seyahat için tüm taşlar yerine oturmuş görünüyor" sözleriyle açıklamıştı.

One World Futbol Projesi yetkilisi Lisa Tarver, yaptığı açıklamada "Richard'ın ölümünü büyük bir üzüntüyle öğrendik. Kısa yaşamında pekçok kişinin kalbine ulaşmayı başaran, ilham kaynağı birisiydi" dedi.

Associated Press Haber Ajansı, olayın ardından kazaya karışan kamyon şoförüne herhangi bir suçlama yöneltilmediğini duyurdu.

İlgili haberler