Taliban’dan ABD üssüne saldırı

Beyaz Saray’dan, ABD ile Taliban arasında doğrudan görüşmelerin başlayacağının açıklanmasından kısa bir süre sonra Afganistan’da bir ABD üssü, Taliban tarafından saldırıya uğradı.

Bagram Hava Üssü’ne yapılan saldırıda dört ABD askeri öldü.

Taliban sözcüsü Zabühullah Mücaid saldırının arkasında kendilerinin olduğunu açıkladı.

Mücaid, Taliban militanlarının üsse iki büyük roketle saldırdıklarını söyledi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’in yakınlarında bulunan Bagram, ABD’nin bu ülkedeki en büyük askeri üssü.

Ateşkes önkoşul değil

BBC’den Jonathan Beale, ateşkesin Perşembe günü başlaması beklenen görüşmelerde bir önkoşul olmadığını ve saldırının bunu hatırlattığını belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletleri dün önümüzdeki birkaç gün içinde Taliban'la doğrudan görüşmelere başlayacaklarını açıklamıştı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Taliban, Katar'ın başkenti Doha'da bir irtibat bürosu açacak ve ilk doğrudan görüşmeler de Doha'da yapılacak.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de, Afgan hükümetinin, Taliban'la görüşmek üzere Doha'ya bir heyet göndereceğini açıklamıştı.

Ancak Karzai'yi 'Amerika Birleşik Devletleri'nin kuklası' olarak tanımlayan Taliban, Karzai'yle ya da onun hükümetiyle görüşmeler yapmayı bugüne kadar reddediyordu.

Beyaz Saray'ın açıklaması, NATO'nun, Afganistan'daki tüm güvenliği, Afgan güvenlik güçlerine devrettiği gün yapıldı.

Amerikalı yetkililer, esir değiş tokuşunun Taliban'la yapılacak görüşmelerde konulardan birisi olacağını belirtiyorlar ancak görüşmelerin ilk birkaç haftasının, tarafların birbirlerinin gündemini anlamakla geçeceğini vurguluyorlar.

Görüşmelerin başlaması için Amerikalı yetkililer, Taliban'ın, Afganistan topraklarını başka ülkeleri tehdit etmek için kullanmayacağını ve Afganistan barış sürecine bağlı olduklarını açıklamasını istiyor.

Beyaz Saray yetkilileri, bu gelişmenin, uzun bir yolun ilk adımı olduğunu belirtiyorlar ve görüşmelerin bir başarıyla sonuçlanacağının herhangi bir garantisi olmadığını hatırlatıyorlar.

Bu açıklamanın ardından Taliban da bir duyuru yapmıştı.

Taliban sözcüsü Muhammed Naim, Doha'daki büronun aslî amacının 'Afganlarla buluşmak' olduğunu söyledi.

Naim, Taliban örgütünün Afganistan'ın komşularıyla iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi ve büronun Birleşmiş Milletler, bölgesel ve uluslararası örgütler ve sivil toplum örgütleriyle de temasa geçeceğini belirtti.

İlgili haberler