Brezilya: Beş kente özel tim gönderilecek

Brezilya hükümeti, daha iyi kamu hizmetleri talebiyle başlayan protesto dalgasını kontrol altında tutabilmek için beş büyük kente özel tim gönderileceğini açıkladı.

Özel timlerin gönderileceği Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Ceara ve başkent Brasilia'dan oluşan bu beş kent FIFA Konfederasyon Kupası maçlarına ev sahipliği ediyor.

Brezilya'da 2004'te oluşturulan ve federal emniyet müdürlüğüne bağlı olarak çalışan özel tim, kamu düzenini bozma tehlikesi yaratan toplumsal olaylar ve olağanüstü hallerde kullanılıyor.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kupa maçlarına ev sahipliği yapıp da özel tim talep etmeyen tek kentin Recife olduğu vurgulandı.

Bakanlıktan bir kaynak, özel timlerin ne kadar görevde kalacağına yerel hükümetlerin karar vereceğini ifade etti.

250 bine yakın göstericinin katıldığı eylemler Brezilya'nın 12 büyük kentine yayılmış durumda.

Sao Paulo'da çatışma

Otobüs biletlerine yapılan %10 zammı protesto amacıyla 2 Haziran'da başlayan eylemler, polisin ilk protestoya sert müdahalesi ardından daha iyi eğitim, sağlık ve ulaşım hizmetleri talebiyle ülke çapına yayıldı.

Brezilya'da yolsuzluk, kamu hizmetlerinin geriliği ve geçim sıkıntısı yüzünden hoşnutsuzluk yaygın durumda.

Ülkenin en büyük kenti Sao Paulo'da çevik kuvvet ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Dün Sao Paulo'da 50 bin kişi yürüdü. Valilik binası önünde polisle çatışma oldu.

Binaya sığınan polislere taş atıldı; öğrenciler kapıları zorlayarak içeri girmeye çalıştı.

Bankalara ve mağazalara saldıran bazı maskeli eylemcileri diğer göstericiler durdurmaya çalıştı.

Gösteriler sırasında gazetecilerin de saldırıya uğradığı ve bir polis aracının yakıldığı bildirildi. Brezilya televizyonu küçük bir grup göstericinin bazı dükkan ve mağazaları yağmaladığını gösterdi.

Rio de Janeiro ve Minas Gerais'te de gösteriler oldu.

Zam geri alınabilir

Sao Paulo belediye başkanı Fernando Haddad, BBC'den Gary Duffy'ye yaptığı açıklamada otobüs biletlerine yapılan zammın geri alınması fikrine açık olduğunu söyledi.

Cuiaba, Recife, Joao Pessoa ve diğer bazı kentlerin belediye başkanları Pazartesi günkü protestolara cevaben otobüs ücretlerinde indirime gittiklerini açıkladı.

Futbolcular da destekliyor

Protestolar yayılırken ülkede 15 Haziran'da başlayan FIFA Konfederasyonlar Kupası da sürüyor.

Göstericiler ayrıca Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için büyük harcamalar yapılmasını protesto ediyor.

Spor Bakanlığı ise bu etkinliklerin altyapı yatırımları bakımından avantaj olduğunu vurguluyor.

Brezilyalı futbolculardan da protestoculara destek mesajları artıyor.

Futbolcu Hulk dün yaptığı açıklamada protestoları görünce kendisinin de katılmak istediğini söyledi. En az iki futbolcu daha sosyal medya üzerinden destek mesajları gönderdi.

Brezilya'da bu tür büyük gösteriler en son Cumhurbaşkanı Fernando Collor de Mello'nun yargılanması talebiyle 1992'de yapılmıştı.

Brezilya 21 yıl diktatörlük rejimiyle yönetildikten sonra 1985 yılında demokrasiye geçmişti.

Cumhurbaşkanı: Protestolarla gurur duydum

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ülkesinde onbinlerce kişinin daha iyi imkânlar için sokağa çıkmış olmasından gurur duyduğunu söyledi.

Rousseff, Pazartesi gecesi yaşanan protestoların ardından yaptığı ilk açıklamada "Hükümetim, değişim isteyen sesleri dinliyor." dedi.

"Brezilya güne daha güçlü bir ülke olarak uyandı." diyen Cumhurbaşkanı Rousseff, "Dünkü yürüyüşlerin büyüklüğü demokrasimizin gücünün göstergesidir." dedi.

Rousseff, 40 milyon kişiyi orta sınıfa çıkardıklarını, ancak ücretsiz sağlık ve eğitim hizmeti sağlanması için daha yapılması gereken çok şey olduğunu vurguladı.

İlgili haberler