Protestoların ardından Bulgaristan Başbakanı özür diledi

Bulgaristan Başbakanı Plamen Oresharski, üç haftalık hükümetini bir krizin içine sokan atama nedeniyle özür diledi.

Başbakan Oresharski'nin, medya baronu Delyan Peevski'yi Ulusal Güvenlik Dairesi başkanlığına ataması ardından sokak gösterileri başlamış, ana muhalefet partisi Parlamento'yu boykot etmişti.

Bulgaristan Parlamento'su bu atamayı bugün geri çevirdi.

Delyan Peevski'ye ülkenin en gizli belgelerini açan görevlendirme protesto gösterilerine ve sokak eylemlerini tetiklemişti.

Yazılı ve görsel basın imparatoru olarak nitelenen Peevski'nin, çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu, koalisyonun küçük ortaklarından Hak ve Özgürlükler Hareketi tarafından aday gösterilmişti.

Delyan Peevski'nin Ulusal Güvenlik Dairesi başkanlığına atanmasını protesto eden göstericiler, başkent Sofya ve diğer kentlerde beş gün boyunca eylem yapmışlardı.

'Siyasî bir hata yaptım, özür diliyorum'

Başbakanı Plamen Oresharski, Parlamento'da yaptığı konuşmada "Siyasî bir hata yaptım ve bunun için sadece sizden değil sokaklara dökülen binlerce kişiden de özür diliyorum" dedi.

"Benim istifa etmemi istediler. Bu çağrıyı çok açık şekilde duydum" diyen Oresharski, daha büyük bir siyasî krize neden olacağı gerekçesiyle istifa etmeyeceğini açıkladı.

Yüksek elektrik fiyatlarını, kemer sıkma önlemlerini ve hükümetin başarısız yönetimini protesto eden büyük eylemlerin ardından, merkez sağ eğilimli Başbakan Boiko Borisov Şubat ayında istifa etmişti.

Aradan üç ay geçtikten sonra yapılan seçimlerden Boiko Borisov çok az farkla galip çıktı. Ancak muhalefet partileri Borisov'la bir hükümet kurmayı reddetti ve kendi aralarında bir koalisyon hükümeti oluşturdular.

İlgili haberler