Yüksek Mahkeme İngiliz polisine özgürlükleri hatırlattı

Londra polisi protestocuları dağıtıyor

İngiltere'deki Yüksek Mahkeme, bir kitle gösterisi sırasında kıskaca alınan kadının kimlik bilgilerini vermeye zorlanmasını kanuna aykırı buldu.

Mahkeme, Londra polisinden, Susannah Mengesha'yla ilgili yazılı ve görsel kayıtların silinmesini istedi.

Söz konusu kayıtlar, hukuk öğrencisi Mengesha'nın Londra'daki bir gösteride gözlemci olarak bulunduğu sırada oluşturulmuştu.

Londra polisi Met, kararı inceleyeceğini açıklamakla yetindi.

'İfade özgürlüğüne soğutma etkisi'

Söz konsu olay, 30 Kasım 2011 günü Piccadily Circus'ta sendikaların çağrısıyla yapılan, kamu sektöründe emeklilik hakkı kesintilerini protesto gösterisi sırasında meydana gelmişti.

Polis, kamu düzeninin bozulacağı şüphesiyle, göstericileri 'kettle' yöntemiyle kıskaca almış ve 2 saat boyuna kıskaçtan çıkmalarına izin vermemişti.

Bununla yetinmeyen polis, göstericilerin salıverilmesi için filme alınmalarını ve kişisel bilgilerini sunmalarını şart koşmuştu.

Yargıç Lord Moses ise kimlik bilgilerinin alınmasının meşru olmadığını belirterek, polisin bu eyleminin kanun dışı olduğuna hükmetti.

Yargıç, göstericilerin yalıtılması gerekli olsa bile, serbest bırakılmaları karşılığında kimlik bilgilerini vermeye ve filme alınmaya zorlanmalarının aşırıya kaçmak olduğunu dile getirdi.

"Genel hukuk kontrol altına almayı öngörse de, bunu sadece kısıtlı şartlarda yapmıştır" diyen Lord Moses, bu kısıtlamanın amacının "toplanma ve ifade özgürlüğüne soğutma etkisi" yaratmamak olduğunu vurguladı.

Londra polisinden yapılan açıklamada, "Kararın farkındayız" denilerek "öğrenmeyi sürdürecekleri" belirtildi.

İngiltere'de polisin uyguladığı 'kettle' taktiği, insan hakları kuruluşları tarafından eleştiri konusu yapılıyor. Bu taktik, gruplar halinde köşelere sıkıştırılan göstericilerin ana gruba katılmamaları için orada tutulmasından ibaret.

İlgili haberler