DSÖ: Her üç kadından biri şiddet mağduru

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde her üç kadından birinin fiziksel veya cinsel saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

Örgütün raporuna göre, kadınlara yönelik cinayetlerin yüzde 38'i birlikte oldukları kişiler tarafından işlenirken, hedef oldukları şiddet kadınların yaşadığı depresyon ve diğer sağlık sorunlarının ana nedeni.

Örgütün Başkanı Margaret Chan, kadınlara yönelik şiddeti ''salgın düzeyinde küresel bir sağlık sorunu'' olarak niteliyor.

Rapor, bu tür saldırılara yönelik hoşgörüye de dünya genelinde son verilmesi çağrısı da içeriyor.

Rapor ayrıca, kadınlara yönelik istismarı önlemek ve mağdurları korumak için yeni bir rehberin hazırlanması önerisinde de bulunuyor.

WHO'nun yanı sıra Londra Hijyen ve Tropikal Tedavi Merkezi (LSHTM) ve Güney Africa Sağlık Araştırmaları Konseyi'nin (SAMRC) de katılımıyla yürütülen çalışma, fiziksel ve duygusal tacizin etkilerini ayrıntılandırmak açısından en sistemli araştırma olarak niteleniyor.

Araştırmayı yürüten isimlerden Prof. Charlotte Watts, ''Yeni veriler, kadına yönelik şiddetin son derece yaygın olduğunu ortaya koyuyor'' dedi.

Watts, kadınların küresel düzeyde yaşadıkları bu sağlık sorununun altında yatan nedenleri çözmek için gerekli yatırımların hızla yapılması çağrısında da bulundu.