Windows 8'le ve androidle çalışabilen tablet

Samsung, Windows 8 ve Android işletim sistemleriyle çalışabilen yeni bir tablet bilgisayarı piyasaya sunuyor.

Ativ Q adlı tablet bilgisayar 13,3 inç (33,8 cm) ekrana sahip. Katlanabilir bir klavyesi bulunan tablette, klavye istendiğinde tabletin üzerinde durabileceği bir desteğe dönüşüyor.

Asus da iki hafta kadar önce hem Microsoft'un Windows 8, hem de Google'ın Android işletim sistemleriyle çalışabilen dizüstü ve tablet bilgisayar karışımı bir bilgisayar piyasa çıkartmıştı.

Uzmanlar, iki işletim sistemi kullanan bilgisayarların sektördeki yeni eğilim olduğunu ve diğer şirketlerin de bu eğilimi izleyeceğini söylüyor.

Ativ Q'da Intel'in Haswell çipi kullanılıyor ve Samsung cihazın pil ömrünün dokuz saate kadar çıkabileceğini belirtiyor.

Ekranın da güneşli günlerde görülebilecek kadar parlak tasarlandığı vurgulanıyor.

Diğer yeni cihazlar

Samsung, Londra'da Ativ Q'nun kamuoyuna tanıtıldığı basın toplantısında dokunmatik ekranlı yeni bir bilgisayarını görücüye çıkardı.

Avi Tab 3 adlı yeni modelin Windows 8'in tüm özellikleriyle kullanabilen dünyanın en ince bilgisayarı olduğu kaydediliyor.

Samsung aynı tanıtım toplantısında bir de Galaxy XN adlı fotoğraf makinesini kamuoyuna duyurdu.

Galaxy XN'in objektifleri değiştirilebiliyor, Android işletim sistemi kullanıyor ve 4G veri transferini destekliyor.

Samsung'un bu yeni cihaz duyuruları, şirketin hisse senetlerinin baskı altında olduğu bir dönemde yapıldı.

Bankaların şirketin kâr tahminlerini düşürmesinden sonra, Samsung'un hisseleri 4 Haziran'dan bu yana yüzde 14 değer kaybetti.

Bankalar, Samsung'un yeni çıkardığı akıllı telefon Galaxy S4'ün tahmin ettikleri düzeyde satmaması ve Çinli akıllı telefon üreticileriyle rekabetten kaygılı olduklarını açıklamıştı.

İlgili haberler