Yunanistan'da kriz: Demokratik sol koalisyondan ayrıldı

Yunanistan'da koalisyon ortaklarından Demokratik Sol, ulusal yayın kurumu ERT'nin kapatılması ardından başlayan tartışmalar nedeniyle hükümetten ayrıldığını açıkladı.

Başbakan Antonis Samaras hükümetinin en küçük ortağı olan Demokratik Sol'un parlamentoda hükümete destek vermeye devam edip etmeyeceği ise açıklık kazanmadı.

Parti yetkililerinin gelecek hafta toplanarak bu konuda bir karar alması bekleniyor.

Üç sandalyelik çoğunluk

Demokratik Sol'un desteğini tamamen çekmesi durumunda, Samaras hükümetinin parlamentodaki çoğunluğu sadece üç sandalyeye düşecek.

ERT'nin yayınlarının nasıl sürdürülebileceği konusundaki görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamamıştı.

Demokratik Sol, geçen hafta kemer sıkma önlemlerinin parçası olarak beklenmedik şekilde yayınlarına son verilen ERT konusunda Başbakan Antonis Samaras'ın kendilerine danışmamış olmasından büyük bir öfke duyduklarını açıkladı.

Demokratik Sol'un koalisyondan çekilmesi, hükümetin ağır borç yüküyle mücadele etme çabalarında yeni bir siyasî boşluk doğabileceği endişelerini de beraberinde getirdiğini belirten BBC Atina muhabiri Mark Lowen, bu durumun, Başbakan Samaras'ı, daha az temsil kabiliyeti olan bir hükümetle çalışmak zorunda bırakabileceğini belirtiyor.

Demokratik Sol'un hükümetten çekilme kararı öncesinde bir açıklama yapan Başbakan Antonis Samaras, lideri olduğu hükümetin üç yıl daha ülkeyi yönetebileceğine inandığını söylemişti.

İlgili haberler