Eski CIA ajanı Snowden'ın bineceği söylenen uçak havalandı

Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet sırlarını ifşa etmekle suçladığı eski CIA ajanı Edward Snowden'ı taşıması beklenen uçağın hareket ettiği açıklandı.

Rus hava yolu Aeroflot'tan yapılan açıklamada, Snowden'ın uçakta olup olmadığı netlik kazanmadı.

Uçağa binmek için giden yolcu salonunda bulunan diğer yolcuların kendisini ne salonda ne de uçakta gördüklerini belirtiliyor.

Snowden'ın sığınma başvurusunda bulunduğu Ekvator’a gitmek üzere Moskova'dan yola çıkacağı açıklanmıştı.

Eski ajanın, Küba ya da Venezuela'ya gidebilme ihtimalinden de söz edilmişti.

ABD Adalet Bakanlığı, Hong Kong'dan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) gizli dinleme ve izleme operasyonlarıyla ilgili bilgileri sızdıran Snowden'ın iadesini istemişti.

Ancak Hong Kong yönetimi, ABD'nin iade koşullarını yerine getiremediğini duyurdu. Snowden da dün Hong Kong'tan Moskova'ya geçti.

Sığınma başvurusu

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Snowden'ın sığınma başvurusunun incelendiğini söyledi.

Ekvador daha önce de Wikileaks kurucusu Julian Assange'a sığınma hakkı tanıdı. Assange bir yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde kalıyor.

Ekvador ve ABD arasında iade anlaşması bulunuyor, ancak bu anlaşma siyasi suçları kapsamıyor.

Snowden'ın sığınma başvurusunun Ekvador'a ulaştığında resmen incelenmeye başlanacağı belirtiliyor.

Snowden, NSA'in gizli telefon dinleme faaliyetleriyle ilgili bilgileri Guardian ve Washington Post gazetelerine sızdırdıktan sonra geçen ay Mayıs'ta Hong Kong'a kaçmıştı.

Geçen hafta Snowden hakkında casusluk suçlamasıyla dava açılmıştı. Snowden'a yöneltilen suçlamalar arasında devlet malını çalmak da var.

Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler, Amerikan istihbarat örgütlerinin Prizma adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girdiğini ve internet üzerinden gönderilen tüm postaları, yapılan sohbetleri, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmeleri, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerini, bulundukları yeri ve diğer ayrıntıları izlediğini ortaya çıkarmıştı.

61 bin operasyon

Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun Hong Kong'da ve Çin'de bazı kurumları hedef aldığını da iddia etti.

Snowden'a göre, Kurum'un hedefleri arasında Hong Kong'daki Çin Üniversitesi, kamu görevlileri ve öğrenciler vardı.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun küresel olarak 61 bin dinleme operasyonu düzenlediğini de savundu.

Hükümet yetkilileri ise uygulamalarını ve kullandıkları sistemi savunarak telefon dinleme ve internetteki faaliyetleri izlemenin onlarca terör komplosunu engellediğini savunuyor.

İlgili haberler