PEN'den Başbakan Erdoğan'a Gezi mektubu

Uluslararası yazarlar birliğinin kurucu merkezi English PEN, Başbakan Erdoğan'a Gezi Parkı gösterileri sırasında yaşanan hak ihlalleri konusundaki kaygılarını ileten bir açık mektup gönderdi.

Polisin Taksim Gezi Parkı'nın yıkılma planlarına tepki gösteren barışçıl protestoculara karşı aşırı güç kullanımını eleştiren kuruluş, gösterilerde yaralanan gazeteci ve yazarlar konusundaki kaygılarını da altını çizdi.

English PEN, polisin aşırı güç kullandığına dair iddiaların soruşturulması çağrısı da yaparak, "hakları çiğnenerek gözaltına alınan" herkesin serbest bırakılmasını istedi.

PEN ayrıca, Türkiye'de gösterileri yayınlamaları sebebiyle dört TV kanalının Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK tarafından cezaya çarptırılması konusundaki kaygılarını da dile getirip, BBC'nin NTV ile ortaklığını askıya alması haberlerine de dikkat çekti.

Kuruluşun Direktörü Jo Glanville adına imzalanan mektupta son olarak, Türkiye'de yetkililerin sosyal medya kullanıcılarına yönelik başlattığı soruşturmalar ve tutuklama haberlerinden kaygı duyulduğu da ifade edildi.