AB'den yeni başlık için niyet var tarih yok

Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi’nin Lüksemburg’da yaptığı toplantıda, Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinde yeni bir fasıl açılması üzerine uzlaşmaya varılırken kararın ileri bir tarihte alınacağı belirtildi.

Buna göre fasıl 26 Haziran'da açılmayacak, ne zaman açılacağıyla ilgili karar ise sonbaharda yayınlanacak İlerleme Raporu sonrasında ele alınacak.

Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düzenlediği basın açıklamasında "Önemli olan faslın geri dönülmez bir kararla açıldığının teyit edilmesiydi" yorumunu yaptı.

Davutoğlu faslın açılması konusunda herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığını söyledi.

Davutoğlu "Ümit ederim bir daha kısa dönemli bir kriz yaşanmaz. Metni okuduğunuzda daha ilk cümlesi AB’nin bu faslı açıldığının ilan edildiğidir. Erteleme yok. Usül itibarıyla ve muhteva itibarıyla fasıl açıldı." yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan açıklamadaysa şu ifadelere yer verildi: "Bugün toplanan AB Genel İşler Konseyi’nde, Türkiye ile müzakere sürecinde 'Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu'” başlıklı 22. Faslın açılması konusunda oybirliği sağlanmış olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Katılım müzakerelerinde uzun süredir yaşanan durgunluk nedeniyle zor bir dönemden geçmekte olan AB ile ilişkilerimiz açısından bu yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adımdır. Hükümetlerarası Konferans, Komisyon’un yıllık Türkiye İlerleme Raporu’nu sunmasının ardından bilahare belirlenecek bir tarihte toplanacaktır."

Uzmanlar, bu kararla birlikte Almanya'nın isteğinin yerine gelmiş olduğunu, ortadaki kararın bir niyet beyanı anlamına geldiğini, faslın resmen açılması için hükümetler arası konferans gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Erdoğan: Beklediğimiz gibi

AKP grup toplantısının ardından Meclis'te basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği'nin kararıyla ilgili olarak "Aynen beklediğimiz yönde. Bundan sonrası tamamıyla fasılla ilgili. Birimlerimiz, çalışmalarını zaten kendi aralarında yapacaklar. Öyle zannediyorum ki birkaç hafta içinde ilerleme raporundan sonra kurumsal çalışmalarını başlatacaklardır. Herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

İlgili haberler