Kore Savaşı'nın yıldönümünde Güney Kore'ye siber saldırı

Güney Kore, hükümete ait internet sitelerini hedef alan bir korsan saldırının ardından uyarılar yayınladı ve alarm durumuna geçti.

Cumhurbaşkanlığı, çeşitli basın kuruluşları da salı sabahı düzenlenen eşzamanlı siber saldırının hedefleri arasındaydı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, saldırının kaynağı ve kimler tarafından düzenlendiğinin henüz bilinmediği kaydedildi.

Güney Kore'yi hedef alan bu son siber saldırı, 1950-1953 yılları arasında yaşanan ve Kore Yarımadası'nın bölünmesiyle sonuçlanan Kore Savaşı'nın yıldönümüne rastladı.

Güney Kore Bilim Bakanlığı, "Hükümetimiz, kimliği belirsiz korsanların düzenlediği siber saldırılar sonucu, aralarında Cumhurbaşkanlığı makamı Mavi Saray'ın da bulunduğu bazı internet sitelerinin kapandığını teyit eder" ifadeleri kullanıldı.

Korsan saldırıya uğrayan internet sitelerine, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u öven ve saldırıların Anonymous adlı grup tarafından düzenlendiğini iddia eden mesajlar bırakıldı.

Ancak Anonymous, resmî Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu iddiaları reddetti.

Anonymous grubu, daha önce, 'Bağımsız Kore Operasyonu' adı altında düzenledikleri bir dizi siber saldırıda, Kuzey Kore'ye ait bazı internet sitelerini ve yine Kuzey Koreliler'e ait olduğunu söylediği bazı sosyal medya hesaplarını da ele geçirdiğini açıklamıştı.

Güney Kore' haber Ajansı Yonhap, adını açıklamadığı kaynaklara dayanarak, Kuzey Kore'ye ait bazı internet sitelerine de saldırılar düzenlendiğini duyurdu.

Yonhap, Kuzey Kore Haber Ajansı'na, Rodong Sinmun adlı gazeteye ve Naenara adlı portala salı sabahı erişim sağlanamadığını belirtti.

20 Mart'ta altı Güney Kore bankasını hedef alan saldırılar 32 bin bilgisayarı etkilemiş ve pek çok bankacılık işleminin yapılamamasına neden olmuştu.

Güney Kore yetkilileri, o saldırıdan Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuşlardı.

İlgili haberler