Obama ve Karzai: Görüşme sürecine bağlıyız

ABD Başkanı Barack Obama ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, dün başkent Kabil'in merkezine düzenlenen saldırıya karşın, Taliban'la görüşme sürecine verdikleri desteği tekrarladılar.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama ve Karzai'nin video konferans görüşmelerinde şiddete son vermenin en garanti yolunun barış süreci olduğu konusunda uzlaştığı kaydedildi.

Liderler ayrıca Taliban'ın Katar'ın başkenti Doha'da açtığı ofise desteklerini tekrarladı.

Dün Kabil'in merkezindeki cumhurbaşkanlığı sarayı ve CIA merkezine düzenlenen saldırıda, dört Taliban militanı ve üç güvenlik görevlisi ölmüştü.

Saldırı sırasında Karzai de cumhurbaşkanlığı sarayındaydı. Ancak saldırganların asıl hedefinin CIA merkezinin bulunduğu Ariana Oteli olduğu belirtiliyor.

Saldırı, Taliban temsilcilerinin Doha'da barış sürecini başlatmak için bir ofis açmalarından birkaç gün sonra yaşandı.

Karzai saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, Taliban'ın bir yandan Katar'da barış için ofis açıp, bir yandan da Afganistan'da insanları öldürmeye devam edemeyeceğini söylemişti.

Obama ve Karzai'nin görüşmelerinde güvenlik sorumluluğunun Afgan güçlerine devredilmesi ve gelecek yılkı seçimlere hazırlık ve iki ülke arasındaki güvenlik anlaşmasını ele aldıkları da belirtildi.