'Snowden koşullar sağlanırsa ABD'ye dönebilir'

Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet sırlarını ifşa etmekle suçladığı eski CIA ajanının babası, bazı koşulların sağlanması halinde oğlunun ülkesine geri dönebileceğini söyledi.

Lon Snowden, NBC'ye yaptığı açıklamada, oğlunun yargılanmadan önce tutuklanmaması, konu hakkında bilgi alma hakkının sınırlandırılmaması ve davasının nerede görüleceğini seçme hakkının tanınması durumunda ülkesine dönebileceğini belirtti.

Hakkında casusluk suçlamasıyla dava açılan Snowden geçen hafta sonu Moskova'ya gitmiş ve Ekvador'a sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Snowden, oğlunun avukatının ABD adalet bakanlığına bir mektup göndererek bu koşulları ilettiğini de belirtti.

30 yaşındaki bilişim uzmanı Snowden, NSA'in gizli telefon dinleme faaliyetleriyle ilgili bilgileri Guardian ve Washington Post gazetelerine sızdırdıktan sonra geçen ay Mayıs'ta Hong Kong'a kaçmıştı.

Snowden'a yöneltilen suçlamalar arasında devlet malını çalmak da var.

Gizli dinleme bilgileri

Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler, Amerikan istihbarat örgütlerinin Prizma adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girdiğini ve internet üzerinden gönderilen tüm postaları, yapılan sohbetleri, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmeleri, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerini, bulundukları yeri ve diğer ayrıntıları izlediğini ortaya çıkarmıştı.

Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun Hong Kong'da ve Çin'de bazı kurumları hedef aldığını da iddia etti.

Snowden'a göre, Kurum'un hedefleri arasında Hong Kong'daki Çin Üniversitesi, kamu görevlileri ve öğrenciler vardı.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun küresel olarak 61 bin dinleme operasyonu düzenlediğini de savundu.

Hükümet yetkilileri ise uygulamalarını ve kullandıkları sistemi savunarak telefon dinleme ve internetteki faaliyetleri izlemenin onlarca terör komplosunu engellediğini savunuyor.

İlgili haberler