Avustralya'da Kevin Rudd Başbakan olarak göreve başladı

Avustralya'da iktidardaki İşçi Partisi'nde dün yapılan oylamanın ardından partinin başına gelen Kevin Rudd yemin ederek başbakanlık görevine başladı.

Partinin yeni lideri Kevin Rudd, eski Başbakan Julia Gillard'ın çağrısının ardından yapılan oylamada 45'e karşı 57 oy ile başkanlığa seçilmişti.

Değişiklik, 14 Eylül'de yapılacak genel seçimlerin öncesine rastlıyor.

Görevi devralmasının ardından Parlamento'da kısa bir konuşma yapan Rudd, parti liderliğini kaybetmesi ardından siyasetten çekilen Gillard'dan övgüyle bahsetti.

Rudd, parti içindeki liderlik savaşı sonucunda benzer şekilde iktidardan indirilmesinden üç yıl üç gün sonra yeniden bu göreve gelmiş oldu.

Parti liderliğini kaybetmesi ardından dün gece başbakanlıktan da istifa eden Gillard, Kevin Rudd'la vardıkları anlaşma uyarınca siyasetten de çekildiğini açıkladı.

Kamuoyu yoklamaları İşçi Partisi'nin genel seçimleri kaybedeceğine işaret ediyor.

Birçok gözlemci, Rudd'ın seçmen nezdinde Gillard'dan daha popüler olduğunu ve İşçi Partisi'nin Rudd başkanlığında daha iyi bir performans göstereceğine inanıyor.

Ülkede son seçimler, Gillard başbakanlığı Rudd'ın elinden aldıktan üç yıl sonra 2010 yılında yapılmıştı.

Parti başkanlığı için yapılan oylamadan hemen önce taraflar arasında arabuluculuk yapan Bill Shorten, Rudd'ı desteklediğini açıklamıştı.

BBC'nin Sidney'deki muhabiri Nick Bryant İşçi Partisi'nin iktidarda kalmak istediğini ve bunun için en iyi yolun da Rudd'ı liderliğe getirmek olduğunu düşündüğünü aktarıyor.

Birçok kişi, Rudd'ın gelecek seçimi kazanabileceğine inanmamakla birlikte, yeni liderin İşçi Partisi'nin kayıplarını azaltabileceğini düşünüyor.

Julia Gillard'ın istifası ardından hükümetin altı bakanı da istifalarını sundu. Hükümette başka değişiklikler de beklenirken, muhabirimiz, Gillard hükümetinin bakanlarından üçte birinin istifa etmesinin, yeni lider Rudd'ın parti içinde çok popüler görülmediğinin işareti olduğunu vurguluyor.

İlgili haberler