Brezilya'da yine protesto gösterisi

Brezilya'da Brezilya ve Uruguay arasında oynanan Konfederasyon Kupası karşılaşması sırasında stadyuma yaklaşan eylemcilere karşı biber gazı kullandı.

Bela Horizonte kentinde oynanan maç esnasında 50 bin kadar gösterici stadyuma doğru yürüyüşe geçti.

Göstericilerin küçük bir kısmı polisin kurduğu barikatı geçmeye çalıştı. Olaylar sonucu 20 kişi gözaltına alındı.

Eylemciler, protestoların başlamasından bu yana dile getirdikleri, eğitim ve sağlığa daha çok para harcanması ve yolsuzlukların üzerine gidilmesi taleplerini tekrar etti.

Göstericiler ayrıca gelecek yılki Dünya Kupası'nın organizasyonu için yapılan büyük masraftan şikayet etti.

Geçen hafta gösterilerin yoğunlaşmasından sonra Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, eylemcilerin bazı taleplerini karşılamak için bir dizi önlem aldı.

Başkent Brasilia'da da sosyal eşitsizliğe karşı çıkan eylemciler, 'sokağın talep ettiği reformları geçirmek konusunda top artık Kongre'nin sahasında' mesajı vermek için parlamento binasının önüne 594 futbol topu bıraktı.

Anayasa değişikliğine ret

Brezilya Kongresi, ülkede düzenlenen protestoların başlıca gerekçelerinden olan bir anayasa değişikliğini büyük çoğunlukla reddetti.

Hükümet karşıtı protestoları düzenleyenler, PEC 37 olarak adlandırılan anayasa değişikliğinin yargının gücünü ve yetkilerini azalttığını, bunun da ülkede yolsuzlukların artmasına yol açacağını savunuyorlardı.

Başta Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff olmak üzere Brezilyalı siyasetçiler, protestocuların endişelerini giderebilmek amacıyla birlikte çalışma kararlılığında olduklarını vurgulamışlardı.

Anayasa değişikliği tasarısı, 9 kabul oyuna karşı 430 oyla reddedildi.

Öte yandan Kongre, Cumhurbaşkanı Rousseff tarafından desteklenen, yeni keşfedilen petrol yataklarından elde edilecek gelirin eğitim için kullanılmasını öngören bir yasa tasarısını da onayladı.

Cumhurbaşkanı Rousseff ve hükümeti, eylemcilerin talepleri doğrultusunda ülkede yapılacak reformlar için özel bir heyet oluşturulması için referandum düzenleme önerisini getirmiş ancak daha sonra bu öneri geri çekilmişti.

Hükümet, hazırlanacak bir reform paketini doğrudan referanduma sunacak yeni bir öneri üzerinde çalışıyor.

Referandumda, siyasî partilerin kampanya harcamaları ya da siyasî temsil konularında halka doğrudan sorular yöneltilmesi planlanırken, referandumun 7 Eylül ya da 15 Kasım'da yapılabileceği belirtiliyor.

Brezilya'daki tıp doktorlarının ve onları temsil eden kuruluşların karşı çıkmasına rağmen, ülkenin sağlık sistemindeki doktor açığını kapatmak için yabancı doktorların ülkede çalışmasına olanak verecek bir başka düzenlemenin ise uygulamaya sokulacağı açıklandı.

Öğrencilere ücretsiz ulaşım

Ülkede günlerdir devam eden protesto eylemlerinin ardından harekete geçen yöneticiler sadece hükümetle de sınırlı değil.

Brezilya Senatosu Başkanı Renan Calheiros, tüm öğrencilere ücretsiz ulaşım olanağı getiren bir öneri hazırladı.

Protestoların bir başka gerekçesi olan toplu taşıma ücretlerine gelen zam pek çok kentte geri çekilmişti.

Göstericiler ve Brezilya basını, anayasa değişikliği teklifinin Kongre'de reddedilmesinin, 'sokaktan gelen baskının direkt sonucu olduğunu' vurguluyor.

İlgili haberler