Çakal Carlos temyiz davasını kaybetti

1980'li yılların başında 11 kişinin öldüğü bombalı eylemlerle ilgili olarak Paris'te ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Çakal Carlos lakaplı Ilich Ramirez Sanchez, bu cezayı temyiz etmek için açtığı davayı kaybetti.

Kendisini 'profesyonel devrimci' olarak tanımlayan Sanchez, hakkındaki suçlamaları ve bombalı saldırılarla ilgisi olduğunu reddediyor.

Ancak Paris'teki mahkeme, Sanchez'in cezasını onadı.

Avukatı Isabelle Coutant-Peyre, Sanchez'in yeniden temyize gideceğini açıkladı.

1975 yılında işlenen üç cinayetten bir başka ömür boyu hapis cezası da bulunan Venezuelalı Sanchez, 1994 yılında Fransız özel birlikleri tarafından Sudan'da yakalanmıştı.

63 yaşındaki 'Çakal Carlos', birçok farklı ülkedeki suikast, bombalı saldırı ve rehin alma eylemleriyle tanınıyor.

'Çakalın Günü'

Ilich Ramirez Sanchez'in, temyiz davasında, 2011 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına gerekçe olarak gösterilen kanıtların doğru olmadığını iddia etmişti.

İlk davada savcılar, Doğu Alman gizli polisi Stasi'nin elindeki belgeler açıklanana kadar, Çakal Carlos'la ilgili iddiaları kanıtlamakta güçlük çekmişlerdi.

Varlıklı bir Venezuelalı ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Sanchez, Moskova'da öğrenim gördükten sonra Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'ne katıldı, 1975'te Müslüman oldu.

OPEC bakanlarının rehin alınması ve 1976'da bir Fransız yolcu uçağının Uganda'ya kaçırılması gibi ses getiren eylemler, Sanchez'in 1970 ve 80'li yıllarda uluslararası çapta tanınmasına yol açtı.

Frederick Forsyth'in "Çakalın Günü" adlı romanının eşyaları arasında bulunmasından sonra Sanchez'e "Çakal Carlos" lakabı takıldı.

İlgili haberler