Lice’de karakol inşaatı protestosuna silahlı müdahale

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Köyü’ndeki karakola ek bina yapılmasını protesto edenlere askerlerin müdahale etmesi sonucu bir kişi öldü, en az sekiz kişi de yaralandı.

Yaralananların ilk tedavi için Lice Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bir bölümünün de daha sonra Diyarbakır’a sevk edildiği belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin konuştuğu Lice Devlet Hastanesi'nden bir yetkili ateşli silahla yaralanan bir kişinin yolda yaşamını yitirdiğini söyledi.

Hastane yetkilileri sekiz kişinin de yaralandığını belirtti.

BBC Türkçe’ye bilgi veren Kayacık Köyü Muhtarı Kadri Çelik, gösteride açılan ateş sonucu yaralanan altı kişiyi hastaneye göndermek üzere araçlara taşıdıklarını söyledi.

Olaylar sırasında gösteri yapanların askerlere taş attığı ve karakol şantiyesindeki çadırları yaktıkları da belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin telefonla görüştüğü BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) Lice İlçe Başkanı Harun Erkuş da yaralanan bir kişinin öldüğünü belirtti.

Lice'de yüzlerce kişinin silahlı müdahaleyi protesto için yürüyüş düzenledikleri bildiriliyor.

Kaymakam: Kendi kendilerini vurmuş olabilirler

Erkuş protesto edenlerin üzerine ateş açıldığını söyledi ve bölgede gerginliğin sürdüğünü söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan yerel kaynaklar şu anda Diyarbakır-Bingöl karayolunun kapandığını, olay yerinde kalabalık bir gösterici grubunun bulunduğunu, askeri helikopterlerin olay yerinin üzerinde uçuş yaptığını söyledi.

BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak ve BDP milletvekili Aysel Tuğluk’un Lice’ye hareket ettiği belirtiliyor.

Radikal gazetesine konuşan Diyarbakır Lice Kaymakamı Özer Özbek ise protestocu grup arasında silahlı grup olacağı istihbaratının alındığını savundu ve "Özel harekat havaya ateş açtı. Asla bir hedef alma durumu yok. Vurma varsa eğer kendilerini de vurmuş olabilirler" dedi.