Cameron: Afganistan'da siyasi çözüm de gerek

İngiltere Başbakanı David Cameron, Afganistan'daki güvenlik sorununa çözüm ile birlikte, siyasi bir çözümün de kurulması gerektiğini söyledi.

Afganistan'ın Helmand vilayetindeki İngiliz askerlerini ziyareti sırasında konuşan Cameron, Taliban'ın barış sürecinin parçası olmasının önemli olduğunu ancak bunun için hareketin şiddeti terk etmesi gerektiğini de belirtti.

İngiltere başbakanının yorumları, Afganistan'daki en üst düzey İngiliz komutan olan General Nick Carter'ın "Batı Taliban ile 2002 yılında müzakere yürütmeliydi" demesinin ardına rastladı.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan General Carter, Taliban'ın gücü nedeniyle Kabil'deki hükümetin gelecek yıllar boyunca tüm ülkeyi kontrol edemeyeceğini de belirtti.

Cameron Afganistan'daki ziyaretinde, "2014 yılının sonunda Afganistan'da hiçbir muharip İngiliz askeri kalmayacak" dedi.

Ülkede Taliban'la savaşta 2001 yılından bu yana 444 İngiliz askeri öldü.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cameron, Afgan ve İngiliz uluslarının "2014 yılının ötesinde de güçlü bir ortaklığı sürdürme kararlılığında olduğunu" söyledi.