Lice’de ölen genç defnedildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Köyü'ndeki karakola ek bina yapılmasını protesto edenlere jandarmanın müdahale etmesi sonucu ölen Medeni Yıldırım'ın cenazesi kaldırıldı.

18 yaşındaki Yıldırım'ın cenazesi Diyarbakır'da binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Lice ilçesindeki esnaf da Yıldırım'ın öldürülmesini kınamak için kepenk kapatma eylemi yaptı. Fırınlar ve nöbetçi eczane dışında tüm işyerleri kapalı kaldı.

Gerçek mermi ile öldürülen Yıldırım'ın amcası Adnan Yıldırım'ın da 1994 yılı Haziran ayında öldürüldüğü, cinayet faillerinin bulunamadığı bildiriliyor.

Bakanlık müfettiş görevlendirdi

İçişleri Bakanlığı'nın ise, konuyu idari açıdan incelemek üzere iki Jandarma Genel Komutanlığı müfettişiyle iki mülkiye müfettişinin görevlendirildiği bildirildi.

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç da, olay yerinde savcının tahkikatının sürdüğünü belirterek, adli ve idari soruşturmanın süreceğini ifade etti.

Göstericilere karşı silahlı müdahalenin gerçekleştiği alanda bu sabah askerlerin delil ve patlayıcı araması yaptığı belirtildi.

Lice Cumhuriyet Savcısının olay yerinde inceleme yaptığı sırada, Diyarbakır Barosundan avukatların ve İnsan Hakları Derneği görevlilerinin de hazır bulundu.

Baro Başkanı Tahir Elçi, güvenlik güçlerinin gösteri ve yürüş hakkını kullananlara karşı "gereksiz, ölçüsüz ve keyfi bir şiddet uyguladığını" ifade etti.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada: "Konuyu bütün yönleriyle idari açıdan incelemek ve gerekli araştırmaları yapmak üzere, iki Mülkiye Müfettişi ile iki Jandarma Genel Komutanlığı Müfettişi görevlendirilerek bölgeye gönderilmiştir." denildi.

Siyasilerin tepkisi

Kayacık köyünde karakola ek bina yapımına karşı yapılan yürüyüşte bir kişinin ölüp en az sekiz kişinin yaralanmasına siyasilerden ve sokaktan da tepki geldi.

AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, Diyarbakır 'da yeni karakol inşaatının olmadığını, eski karakolların yenilenme çalışmalarının yapıldığını belirtti ve halkın PKK tarafından zorlandığını savundu.

Çelik, "Çözüm Süreci, savaş baronlarının, bu ülkenin çocuklarının kanı üzerinden amaçlarını gerçekleştirmek isteyenlerin fena halde canını sıkıyor. Ergenekon uzantıları, ulusalcı ırkçılar Lice'den Büyük Oyuna destek çıkarmaya çalışıyorlar." da dedi.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise " Bu kanlı saldırıyı gerçekleştirenler, emri verenler, bu provokasyonu tertipleyenler derhal yargı önüne çıkartılmalı" açıklamasını yaptı.

Kayacık Köyü'nün 200 metre dışındaki jandarma karakolunun ek inşaatına karşı çıkan köylüler dün protesto gösterisi düzenlemişti.

Kışanak, "Halk protesto eylemini gerçekleştirip geri dönerken üzerlerine bizzat hedef gözetilerek askerler tarafından ateş açılıyor. Bir yurttaşımız açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. 3'ü ağır 10 kişi ise yaralı." şeklinde konuştu.

Hüseyin Çelik, Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş'a da çağrıda bulunarak "BDP, teşkilatını sokağa dökerse Çözüm Süreci'ne zarar verir. Sayın Kışanak'ın ve Sayın Demirtaş'ın sağduyu çağrısı yapması lazım." dedi.

PKK yöneticilerinden Beritan Dersim ise, ölüm, "barış sürecine, çözüm sürecine vurulmuş bir darbedir" diyerek olayı kınadı.

Diyarbakır'da uzman çavuş kaçırıldı

Lice'de dün yaşanan ve 1 kişinin ölümüne neden olan olayların ardından Lice'nin Fis Ovası Mevkii'nde 1 uzman çavuş kaçırıldı.

Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerindeki Fis Ovası Tesisleri yakınlarında yol kesen yüzleri kapalı bir grubun kimlik kontrolü yaptığı sırada uzman çavuş Yetkin Beğen’I aracıyla birlikte kaçırdığı bildiriliyor.

İzin için memleketi Erzurum’a sivil araçla gitmekte olan Yetkin’in Jandarma Özel Harekât Timi’nde görev yaptığı belirtiliyor.

Uzman çavuşun aracının daha sonra yakılmış halde bulunduğu da gelen haberler arasında.

İstanbul'da Lice'ye destek yürüyüşü

Lice'de karakol inşaatını protesto edenlerin üzerine ates açılması üzerine Gezi Parkı eylemleri bünyesinde oluşturulan Yoğurtçu ve Abbasağa parkları forumları Kadıköy ve Beşiktaş'ta protesto yürüyüşü düzenledi

Yoğurtcu Parkı'ndan yürüyüşe başlayan kalabalık Moda ve Kadıköy meydan üzerinden yeniden parka döndü.

Yürüşüş sırasında, "Diren Lice Kadıköy seninle" ve "Her yer direniş, her yer Lice" sloganları atıldı.

Beşiktaş Abbasağa Parkı forumunun katılımcıları da Beşiktaş'taki Kartal heykeline doğru yürüyüş düzenledi ve yürüyüş sırasında 'Lice halkı yalnız değildir', 'diren Lice Beşiktaş seninle' sloganları attı.

İlgili haberler