Obama, Mandela'nın vereme yakalandığı hücrede

ABD Başkanı Barack Obama, hastanede yaşam savaşı veren Güney Afrikalı siyahların özgürlük mücadelesi lideri, eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela'nın 18 yılını geçirdiği Robben Adası'ndaki hücresini ziyaret etti.

Obama dün de 94 yaşındaki Mandela'nın yakınlarıyla bir araya gelmişti.

ABD Başkanı Obama, Mandela'nın ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyle tüm dünya için esin kaynağı olduğunu söylemişti.

Bu arada Soweto kentinde Obama'yı protesto eden eylemciler polisle çatıştı.

BBC muhabiri Karren Allen, Obama'nın Güney Afrika ziyaretinin son durağı olan Cape Town'da sıkı güvenlik önlemleri alınmasının beklendiğini aktarıyor.

Obama, Mandela'yı hastanede ziyaret etmedi ancak eşi Graca Machel ile telefonda konuştu.

Mandela'nın durumu hala ağır. Mandela'nın rahatsızlığı nedeniyle 1993'te birlikte Nobel Barış Ödülü'nü aldığı eski Cumhurbaşkanı FW de Klerk de Avrupa ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldı.

Muhabirimiz, Obama ve ailesinin Robben adasına gitmesinin Güney Afrika ziyaretinin en duygusal anını oluşturduğuna dikkat çekiyor.

'Umut dalgaları'

Mandela, burada tutulduğu süre içinde taş ocaklarında çalıştırılmış, rutubet nedeniyle bugünkü hastalığının kaynağı olan vereme burada yakalanmıştı.

Obama Güney Afrika'dan ayrılmadan önce Cape Town Üniversitesi'nde bir konuşma yapacak.

47 yıl önce Amerikalı senatör Robert Kennedy burada "Umut Dalgaları" adlı ünlü konuşmasını yapmış, ırk ayrımcılığına dayalı apartheid rejimine karşı savaşan ve çabalarını Amerikalı siyahların özgürlük savaşlarıyla bağdaştıran Güney Afrikalı siyahlara ilham vermişti.

Obama'nın konuşmasında Güney Afrika'da son 20 yılda başarılanlara gönderme yapması ve ancak kıtada yoksulluğun ve hastalıkların azaltılması ve demokrasinin güçlendirilmesi için daha fazla çaba harcanması çağrısında bulunması bekleniyor.

Barack Obama'nın ayrıca Sahra çölünün güneyindeki Afrika ülkelerinde elektriğe erişim oranını beş yılda iki katına çıkarmayı hedefleyen 7 milyar dolarlık bir projeyi başlatması bekleniyor.

İlgili haberler