AP Le Pen'in dokunulmazlığını kaldırdı

Avrupa Parlamentosu, aşırı sağcı Fransız lider ve parlamento üyesi Marine Le Pen'in dokunulmazlıklarını kaldırıp, Fransa'da yargılanabilmesinin yolunu açtı.

Fransız savcılar, sokaklarda namaz kılan Müslümanları, Fransa'daki Nazi işgali dönemine benzetmesi Le Pen aleyhine dava açmıştı.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri, nefret ve ayrımcılığı teşvikle suçlanmıştı.

Le Pen üç yıl önce Lyon kentinde yaptığı ve Fransız medyasında yayımlanan konuşmasında önce Fransa'da 'daha çok peçe ve burka görüldüğünü' söylemişti.

Daha sonra da, 'Üzgünüm, ama bazı insanlar İkinci Dünya Savaşı'ndan ve işgalden bahsetmeyi seviyor. O zaman işgalden konuşalım. Çünkü şu anda da olan bu. Tanklar, askerler yok ama bu hala bir işgal ve insanlara ağır geliyor' demişti.

Le Pen geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oyların yüzde 17,9'unu almıştı.

Büyüyen aşırı sağ gösteriler karşısında iki yıl önce Paris'te sokaklarda namaz kılınması yasaklanmıştı. Fransa aynı yıl, peçe takılmasını yasaklayan ilk Avrupa Birliği ülkesi de olmuştu.

'Muhalifim diye'

Fransa'da altı milyon kişinin, yani nüfusun yaklaşık yüzde 10'unun Müslüman olduğu tahmin ediliyor.

Le Pen, Fransız LCI televizyonuna yaptığı açıklamada, dokunulmazlığını 'muhalif' olduğu için kaybedebileceğini söyledi. Le Pen, 'Hiç korkmuyorum, hatta küçümsüyorum' dedi.

Le pen ayrıca, dokunulmazlığının kaldırılmasının 'Fransız halkının ne düşündüğünü söylemeye cesaret ettiği için bir gözdağı' olduğunu söyledi.

Marie Le Pen'in babası, Ulusal Cephe'nin eski lideri Jean-Marie Le Pen de ırkçılık suçlamasından mahkûm olmuştu. Avrupa Parlamentosu baba Le Pen'in dokunulmazlığını da 1997'de kaldırmış, daha sonra Yahudi soykırımını küçümsediği suçlamasıyla para cezasına çarptırılmıştı.

Le Pen soykırımdaki gaz odalarını İkinci Dünya Savaşı'ndaki 'bir ayrıntı' diye tanımlamıştı.

Avrupa Parlamentosu kurallarına göre, dokunulmazlık parlamento çatısı altında ifade edilen fikirleri kapsıyor.

Ancak yine kurallara göre, 'dokunulmazlık bir parlamento üyesinin suç işlediği durumları kapsamıyor ve Avrupa Parlamentosu'nun dokunulmazlığı kaldırma hakkını hükümsüz kılmıyor'.

İlgili haberler