Mısır'da sokaklar dolu, gerginlik yüksek

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Mısır'da meydanları dolduran muhalefet hareketinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye görevi bırakması için tanıdığı süre doldu. Muhalifler ve Mursi'nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler taraftarları başkent sokaklarını mesken tutmayı sürdürüyor.

Muhalif 'Temerrüd' hareketi, Mursi'ye Türkiye saatiyle 18.00'e kadar süre tanımış, aksi takdirde sivil itaatsizlik kampanyası başlatacaklarını duyurmuştu.

Ordunun siyasilere krize çözüm bulmaları için verdiği 48 saatlik ültimatomun süresi ise Çarşamba günü öğleden sonra dolacak.

Mursi, ordunun ültimatom açıklamasını, 'kafa karışıklığına yol açabileceği' gerekçesiyle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı, Salı günü Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdülfettah el Sisi ile krizin başgösterdiği hafta sonundan beri ikinci görüşmesini yaptı. Görüşmeye Başbakan Hişam Kandil de katıldı.

Kabinede istifalar

Cumhurbaşkanı Mursi üzerindeki baskı, kabinesinden 6 bakanın istifasıyla daha da arttı. İstifasını sunanlar arasında Dışişleri Bakanı Kâmil Amr da var.

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet sözcülerinin de istifalarını sundukları belirtiliyor.

BM insan hakları temsilcisi Navi Pillay, Mursi'ye yaptığı çağrıda, "ciddi bir ulusal diyalog" başlatılmasını istedi. Pillay, "demokratik işleyişi" zedeleyecek hiçbir harekete bulunulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu arada, Mısır'ın en üst düzey temyiz mahkemesi, Mursi tarafından atanan başsavcının görevden alınmasını onayladı.

'Temerrüd' hareketinin verdiği ültimatom süresi yaklaşırken, binlerce muhalif yine başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda toplandı.

"Halk rejimi yıktı" sloganları atan kalabalık, meydanın üzerinden askeri helikopterlerin uçuşunu sevinçle karşıladı.

İtihhadiye ve Kuba bölgelerindeki cumhurbaşkanlığı saraylarının önünde de muhalif eylemcilerin toplandığı belirtiliyor.

'Cesedimizi çiğnemeniz gerek'

Müslüman Kardeşler hareketinin kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi ve müttefiği durumundaki bazı İslamcı grupların taraftarları ise Nasır semtindeki bir cami önünde toplandı.

Partiden yapılan açıklamada Mısırlılara, "demokrasiyi ve hürriyeti koruma" çağrısı yapıldı.

Partinin üst düzey isimlerinden Muhammed el Biltaci de Facebook'ta, "darbeyi önlemenin şehit olmayı gerektirebileceğini" yazdı.

Son gösteriler sırasında en az 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Önceki gün ülke çapında milyonlarca kişi, Mursi'nin istifası talebiyle eylem yapmış ve dün de başkent Kahire'de iktidardaki Müslüman Kardeşler hareketinin genel merkezi saldırıya uğramıştı.

Ordunun mesajları

Muhalifler, Mursi'nin ekonomik istikrarı ve güvenliği sağlayamadığını belirten 22 milyon vatandaştan imza topladıklarını iddia ediyor. Ordunun, 48 saat içinde çözüm bulunamazsa kendi "yol haritasını" uygulayacağını açıklaması da muhalefeti memnun etmiş görünüyor.

Diğer yandan, başlıca muhalefet koalisyonu Ulusal Kurtuluş Cephesi ise, "olası bir askeri darbeye destek vermediğini" duyurdu.

Grup yazılı açıklamada, "Ordunun siyasete girmesini istemiyoruz, açıklamasına güveniyoruz" denildi.

'Temerrüd' sözcüsü Muhammet Bedr, ordunun "halkın yanında" yer almasının, erken Cumhurbaşkanlığı seçimini getireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, generallerin yaptığı açıklamadaki bazı "çağrışımların" kafa karışıklığına yol açabileceği belirtilerek, "amaç ne olursa olsun sosyal barışın bozulabileceği" uyarısı yapıldı.

General Abdülfettah el Sisi, Mısır televizyonundan yayımlanan açıklamasında, protestoların halk iradesinin "görülmemiş" bir ifadesi olduğunu söylemişti.

El Sisi, halkın talepleri karşılanmadığı takdirde, ordunun sorumluluk alacağını belirmişti. Ordu daha sonra Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, "ülkeyi yönetme ve yasaların öngördüğü rolün dışına çıkma niyetleri olmadığını" ilan etti.

Obama: Kaygılız

Afrika gezisini sürdüren ABD Başkanı Barack Obama da Mursi'ye protestocuların kaygılarına kayıtsız kalmaması çağrısında bulundu.

Obama "Mısır'da olanlardan hepimiz kaygılıyız. Herkesin sesinin duyulduğunu hissettiği, hükümetin gerçekten taleplere karşılık verdiği koşulların yaratılması için yapılması gereken işler var" dedi.

Obama'ya ülkesinin Mısır'a yaptığı mali yardım da soruldu.

ABD Başkanı, "Biz mali yardım kararlarını bir protesto eylemine katılanları sayarak almıyoruz. Bu kararlar, bir hükümetin muhalefeti dinleyip dinlemediği, özgür basın olup olmadığı, tehdit ve şiddet kullanılmadan toplantı ve yürüyüş özgürlüğüne saygı gösterilip gösterilmediği ve özgür, adil seçimlerin yapılıp yapılmadığı temelinde alınır' diye konuştu. Obama ayrıca, 'Biz bu konularda Mısır hükümetine ciddi baskı yapıyoruz" diye de ekledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, Obama'nın 'krizin sadece siyasi süreçlerle çözülebileceğinin altını çizdiği' vurgulandı.

İlgili haberler