Hollande'dan Bolivya'ya 'Snowden özrü'

Fransa, Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales'in uçağına Salı günü Fransız hava sahasından geçiş izni verilmemesi nedeniyle özür diledi.

Diğer bazı Avrupa ülkeleri de, Amerika Birleşik Devletleri tarafından aranan eski CIA ajanı Edward Snowden'ın, Morales'in uçağında olduğu şüphesi nedeniyle hava sahalarını kapatmışlardı.

Moskova'ya yaptığı ziyaretin ardından ülkesine dönen Morales'in uçağı Viyana'ya yönlendirilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, yaşananlar yüzünden Morales'ten özür diledi ve hava sahasının kapatılmasının nedeninin 'çelişkili istihbarat' olduğunu söyledi.

Hollande, uçağın Bolivya Cumhurbaşkanı Morales'e ait olduğunu öğrenir öğrenmez uçuşa izin verdiğini de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Hollande'ın sözleri ardından yayımlanan resmî açıklamada da özür tekrarlandı ve 'Bolivya Cumhurbaşkanı Morales'i Fransa'da görmekten her zaman memnun olunacağı' ifade edildi.

Fransa'nın Morales'in uçağına hava sahasını kapatması ardından La Paz'daki Fransız Büyükelçiliği önünde toplanan öfkeli kalabalık protesto gösterisi düzenlemiş, Fransız ve Avrupa Birliği bayrakları ateşe verilmişti.

Eski CIA ajanı Edward Snowden, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) pek çok gizli dinleme ve izleme yaptığını gösteren binlerce gizli belgeyi sızdırmıştı. Pek çok ülkeden siyasî sığınma talebinde bulunan Snowden halen Moskova'da bir havaalanında tutuluyor.

İlgili haberler