Obama'nın Mısır'da denge bulma çabası

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'daki krizle ilgili açıklamasında çok dikkatli bir dil kullandı ve ordunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırması ve anayasayı askıya almasından 'derin bir kaygı' duyduğunu söyledi.

Ama darbeyi kınamadı ve Mursi'nin yeniden görevinin başına getirilmesi çağrısında bulunmadı.

Obama Mısır Ordusu'nun 'çabuk ve sorumlu bir tavırla' harekete geçip, 'mümkün olduğu kadar kısa sürede tam yönetim yetkisini demokratik yollardan seçilmiş, sivil bir hükümete devretmesi gerektiğini' söyledi.

Ama Obama, mevcut hükümetten değil, 'sivil bir hükümetten' bahsediyordu.

Gerçek şu ki, Obama yönetimi olanlardan öyle büyük bir üzüntü duymayacak.

Ama Washington, bu durumun kaotik, demokratik olmayan ve şiddet dolu bir gelecek getirmesinden kaygılı.

Obama, pekçok kişi için bir askeri darbe anlamına gelen bu durumu desteklemekte zorlanacak.

Adına ne derseniz deyin, özgür, demokratik seçimlerle iktidara gelen bir cumhurbaşkanı, halkın taleplerini görmezden geldiği gerekçesiyle devrildi.

Bu genel bir kural olsaydı, Obama da dahil, seçimle işbaşına gelen hiçbir lider güvende olmazdı.

Belki de, Amerikan dış politikasının sürekli karşılaştığı sorun bu. Teoride demokrasiye tam destek.

Teori ve pratik farkı

Uygulamadaysa, sinir bozucu seçmenler tarafından iktidara getirilen Komünister ve İslamcılar'dan korku ve daha Batı yanlısı bir çizgi tutturan generallere doğru bir eğilim.

Ama olanlar, özelikle bu yönetim için ayrı bir sorun, çünkü Obama ABD'nin Arap dünyasını kimin yöneteceğini belirlediği izlenimini vermek istemiyor.

Aslında Obama kısmen, bu imaja ve ardındaki gerçekliğe karşı çıktığı için başkan seçildi.

Açıklamasında tekrar tekrar, bundan sonra ne olacağına Mısır halkının karar vereceğini, ABD'nin belli insanları ya da partileri değil, asıl olarak belli ilkeleri savunduğunu söyledi.

Ama Obama, ABD bütün bu olaylarla çok ilgilenmeyen bir gözlemciymiş gibi de davranamaz.

Gelecek yıl, Mısır Ordusuna 1,3 milyar dolar yardım yapmayı planlıyorlar. Obama, yaşananlardan sonra bu yardımın ABD yasalarına uygun düşüp düşmediğini değerlendirme talimatı verdiğni söyledi.

Obama, bu dövüş ringinde boksörü yokmuş gibi davranabilir. Ama var ve ona, rakibine vurmamasını söylüyor, fakat ellerini kollarını bağlamıyor da.