Portre: Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur

Mısır'da Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur yemin ederek, ordu tarafından görevden alınan Muhammed Mursi'nin yerine ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Mısır anayasası, oluşacak bir iktidar boşluğunda, cumhurbaşkanlığı makamına başbakanın getirilmesini öngörüyor olsa da, Mısır ordusu, ülke siyaseti için kendi yol haritasını açıklamış ve anayasayı askıya almıştı.

Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Sisi, ülkede seçimler yapılana kadar Adli Mansur'un geçici olarak Cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini söyledi.

Adli Mansur 1992 yılına kadar Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş, Mayıs ayında ise Mahkeme Başkanı olarak atanmıştı. Mansur, 1 Temmuz'da yemin ederek bu göreve başladı.

1945 yılında Kahire'de doğan Adli Mansur, bir hukukçu olarak 1967 yılında Kahire Üniversitesi'nden mezun oldu. 1992 yılında Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı oluncaya kadar çeşitli devlet kademelerinde görev yaptı.

Eski Mısır rejimi döneminin siyasetçilerine yasak getiren 'siyasî tecrit' yasasının kaldırılmasıyla sonuçlanan 2012 yılındaki Anayasa Mahkemesi oturumlarına başkanlık yaptı.

Bu yasanın kaldırılmasıyla, Hüsnü Mübarek döneminin Başbakanı Ahmet Şefik, son başkanlık seçimlerinde adaylığını koyabilmişti.

Ülkenin yeni lideri olarak Adli Mansur'un adının ilk olarak 30 Haziran'da gündeme geldiği belirtiliyor.

30 Haziran'da Mısır'da ilk protesto dalgası başladığında, eylemci gruplardan birisi tarafından hazırlanan bir dilekçede, ülkeyi yönetmek üzere bir Başkanlık Konseyi kurulması fikri ortaya atılmış, Adli Mansur'un adı da olası üyelerden birisi olarak belirtilmişti.

Mısır basını, son 10 yıldır Anayasa Mahkemesi'nde 'ikinci adam' rolünü üstlenen Mansur için bunun önemli ve hızlı bir değişim süreci olduğunu vurguluyor.

İlgili haberler