Erdoğan'dan Batı'ya 'Mısır darbesi' eleştirisi

Afrika Birliği, Mısır'ın üyeliğini ordunun Muhammed Mursi iktidarını devirmesi nedeniyle askıya aldı.

Birlik, anayasal düzenin tekrar kurulmasına kadar Mısır'ın Birliğin herhangi bir aktivitesine katılamayacağını açıkladı.

Afrika Birliği daha önce yaptığı açıklamada, Mursi'nin devrilmesinin "anayasal olmadığını" belirtmiş Mısır'ın yeni liderlerinden, siyasi gruplarla görüşmelerini istemişti.

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, demokratik seçimle işbaşına gelmiş bir liderin devrilmesinin Afrika'da büyük kaygı uyandırdığını söylemişti.

Erdoğan'dan Batı'ya Mısır eleştirisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ni Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidardan devrilmesini 'darbe' diye niteleyemediği için eleştirdi.

"Dünyanın neresinde olursa olsun, seçimle gelmiş hangi iktidara karşı olursa olsun, darbeler kötüdür," diyen başbakan, "Ben şu anda batıya şaşıyorum. Batı hala bu olaya darbe diyememiştir. Ama bu arada Afrika Birliği'ni de tebrik ediyorum. Afrika Birliği de Mısır'ın üyeliğini askıya almıştır. Duruş budur." şeklinde konuştu.

Erdoğan ayrıca, Mısır halkını ve idarecilerini Türkiye'nin yakın tarihini okumaya da çağırdı ve "Halkının çoğu müslüman olan, demokrasiyle yönetilen Türkiye'nin" Mısır ve bölge ülkeleri için referans olduğunu söyledi.

"Ülkelerin hissiyatını tek başına meydanlar yansıtmaz" diyen Erdoğan, "Meydan görüntüleri yanıltıcı olabilir." görüşünü de savundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Mısır'daki gelişmelerle ilgili olarak "Uzun süre otoriter bir yönetimden sonra demokrasiyi hemen gerçekleştirmek mümkün değildir." dedi.

"Bu kesinti çok büyük kaygı vericidir." diyen Gül, "Temennimiz kısa süre içinde Mısır'da seçimlerin gerçekleşmesidir." şeklinde konuştu.

Türkiye'de Mursi'ye destek gösterileri

Adalet ve Kalkınma Partisi ve bazı sivil toplumlarının çağrısıyla Türkiye'de düzenlenen gösterilerde Mısır'da ordunun yönetime el koyması protesto edildi.

İstanbul ve Ankara'da Mısır Büyükelçiliği ve Konsolosluğu önünde düzenlenen gösterilerde "Ankara'dan Mısır'a, kardeşlere bin selam" ve "Dik dur eğilme, bu ümmet seninle" gibi sloganlar atıldı.

İnsani Yardım Vakfı, Mazlum Der ve Özgür Der, İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra Konya, Malatya, Kocaeli, Bingöl, Gaziantep ve Adana gibi kentlerde de Mısır'a destek çağrıları yapıyor.

İlgili haberler