Morales: ABD'nin Bolivya elçiliğini kapatabiliriz

Morales ve Correra

Bolivya Cumhurbaşkanı Eva Morales, uçağına Avrupa hava sahasına giriş izni verilmemesine tepki olarak ABD'nin Bolivya Büyükelçiliği'ni kapatabilecekleri uyarısında bulundu.

Bu uyarı, Perşembe günü yapılan zirve toplantısında dört Güney Amerika liderinin Morales'e destek beyanından sonra geldi.

Zirvede, içinde ABD'nin devlet sırlarını ifşa etmekle suçladığı eski CIA ajanı Edward Snowden'ın olduğu süphesiyle Morales'in uçağına hava sahalarını kapatan Avrupa ülkelerinden özür talep edildi.

Morales Salı günü Moskova dönüşünde Fransa, Portekiz, İtalya ve İspanya'nın uçağına geçiş izni vermemesi nedeniyle 13 saat havada mahsur kalmıştı. Morales'in uçağı Viyana'ya zorunlu iniş yapmıştı

Eva Morales, bu ülkelerin Washington'ın baskısıyla hareket ettiğini savunuyor.

Bolivya Cumhurbaşkanı ABD elçiliğini kapamakta tereddüt etmeyeceklerini belirterek " Haysiyetimiz ve egemenliğimiz var. Amerika'sız hem siyasi hem de demokratik olarak daha iyiyiz" dedi.

'ABD savaş nedeni sayardı'

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini medyaya sızdıran Edward Snowden'ın, Moskova'da bir havaalanında aralarında Bolivya'nın da bulunduğu ülkelere yaptığı sığınma başvurusunun sonuçlanmasını beklediği belirtiliyor.

Eva Morales, Snowden'ın başvurusunu değerlendirebileceklerini söylemişti.

Uçak krizini değerlendirmek için Bolivya'nın Cochabamba kentinde düzenlenen zirveye Arjantin, Ekvador, Venezuela ve Surinam liderleri katıldı.

Zirveden sonra yayımlanan bildiride,Fransa, Portekiz, İtalya ve İspanya'dan açıklama istendi.

Bildiride ABD'nin adı geçmedi ancak bazı liderler sonrasında Amerikan Yönetimi'ni eleştirdi.

Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa, "Eğer bu Amerikan Başkanı'nın başına gelseydi, muhtemelen savaş nedeni sayılırdı. Saldırabileceklerini, ezip geçebileceklerini ve uluslararası hukuku çiğneyebileceklerini sanıyorlar" dedi.

Fransa, "çelişki bilgiler" nedeniyle Morales'in uçağına izin vermediğini belirterek özür dilemişti.

İlgili haberler