Mısır: Baradey, geçici başbakanlığa atandı

Mısır'da önde gelen liberal siyasetçilerden Muhammed el Baradey darbeden üç gün sonra geçici olarak başbakanlığa atandı.

Karar, Baradey ve diğer siyasi parti liderlerinin Devlet Başkanı Adli Mahmud Mansur'la yaptığı görüşmeden sonra açıklandı.

Eski Atom Enerjisi Kurumu Başkanı olan Baradey'in önümüzdeki saatlerde yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

El Baradey, liberal ve sol partilerin oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi adlı ittifakın liderliğini yapıyor.

Mısır: ABD ve BM itidâl çağrısı yaptı

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler, Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle devrilmesinin ardından Cuma günü yaşanan ve 30'dan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmalar konusunda kaygı belirtti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Mısırlı liderlere şiddete son vermeleri çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da göstericilerin korunmasını istedi. Ordu, Mursi'nin iktidara gelişinin birinci yıldönümünde milyonlarca kişinin katıldığı protesto gösterilerinin ardından Çarşamba günü yönetime el koymuştu. Mursi taraftarları öğleden sonra başkent Kahire'deki Adeviye meydanında toplandı.

İki taraf da meydanlarda

Muhammed Mursi'nin gizli bir İslami gündemi olduğunu öne süren ve ekonomik sorunlara çözüm üretemediğini söyleyen gruplar Pazar günü için eylem çağrısı yapmıştı. Muhammed Mursi, bazı önde gelen Müslüman Kardeşler liderleriyle birlikte gözaltında tutuluyor. Cumartesi sabahı Müslüman Kardeşler'in Başkan Yardımcısı Hayrat el Şatır, "şiddet kışkırtıcılığı" yaptığı şüphesiyle göz altına alındı.

Ordu: Mursi'nin göreve dönmesi için baskı yok

Bu arada, Mısır ordusu Facebook sayfasındaki açıklamasında, bazı komutanların Mursi'yi göreve iade etmesi için Genelkurmay Başkanı'na baskı yaptığı iddialarını yalanladı. Cuma günkü çatışmalarda 36 kişi öldü, binden fazla kişi yaralandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Tüm Mısırlı liderleri güç kullanımını kınamaya ve taraftarlarını şiddetten uzak tutmaya çağırıyoruz" dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un sözcüsü Ferhan Hak da, 'Mısır halkının geleceğine kadınlar dahil tüm Mısır halkının karar vermeli' dedi son günlerde Mısırlı kadınlara yönelik 'korkunç saldırılar'dan söz etti. Mısırlı yetkililere göre İskenderiye kentinde Cuma günü çoğu kurşun yarasından 12 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı. Kahire'deki iki ayrı çatışmada da sekiz kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerden dördü, askerlerin Muhammed Mursi'nin gözaltına tutulduğuna inanılan Cumhuriyet Muhafızları karargahının önünde kalabalığa ateş açması sonucu öldü. Akşam saatlerinde Mursi taraftarları Nil nehri üzerinde, devrik liderin karşıtlarının toplandığı Tahrir Meydanı'na çıkan 6 Ekim Köprüsü üzerinde toplandı. Taraflar arasındaki çatışmalarda dört kişi öldü. Sonrasında tanklar tarafları ayırarak sükuneti sağladı.

İlgili haberler