Küba liderinden 'ahlaki' eleştiri

Küba Cumhurbaşkanı Raul Castro, ülkesinde kamusal alandaki davranışların standardında bir düşüş yaşandığını söyledi.

Castro'ya sorunlara örnek olarak, uygunsuz dil kullanımını, küfürleri, vandallığı, içkili araba sürmeyi ve yolsuzluğu gösterdi.

82 yaşındaki sosyalist lider, parlamentoda yaptığı konuşmada, kamusal alanda idrar yapılmasını, izinsiz inşaatları ve kent içinde domuz beslenmesini örnek gösterdi.

Castro, ekonomi konusunda ise reformların pozitif sonuçlar vermeye başladığını, ancak iyileşme eğilimlerinin birçok Kübalı aile tarafından hissedilmesinin zaman alacağını belirtti.

Küba lideri, toplumsal disiplinsizliğin ahlaki ve maddi zarara yol açtığını ve devrimin şimdiye kadar bu konularda hoşgörülü davrandığını ifade etti.

Castro Kübalılara, siyasi kurumlara ve polise de değişim çağrısı yaptı.

BBC'nin Küba muhabiri Sarah Rainsford, Castro'nun tarif ettiği Küba'nın bugünkü halinin 1959 devriminin ideallerinden oldukça uzak olduğunu belirtiyor.

Muhabirimiz, birçok Kübalının 20 dolarlık resmi maaşlarla ayı geçiremedikleri için yolsuzluk yapmaya yöneldiklerini de ifade ediyor.

Ülkede son 2 yılda onlarca üst düzey görevli ve bazı yabancı işadamları yolsuzlukla bağlantılı suçlamalarla gözaltına alınmıştı.

İlgili haberler