Suudi Arabistan'dan yabancılara 'Ramazan uyarısı'

Suudi Arabistan, ülkedeki gayrimüslimleri, Ramazan ayı boyunca İslam'ın gerektirdiği şartlara saygı göstermeleri konusunda uyardı, aksi takdirde ağır cezalarla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu.

Suudi İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ramazan ayı boyunca, oruç ibadetinin gereklerine uyulması, kutsal Ramazan ayına ve Müslümanların duygularına saygı gösterilmesi" gerektiği vurgulandı ve ülkedeki yabancılardan ve gayrimüslimlerden gün içinde halka açık yerlerde yeme içmeden uzak durulması hatırlatıldı.

İçişleri Bakanlığı, ülkedeki yabancıların çalışma izinlerinin Suudi Arabistan'ın kurallarına uyulmasını gerektirdiğini hatırlattı ve tüm halka açık yerlerde, sokaklarda yemek yenilmemesi ve sigara içilmemesini istedi.

Sınır dışı tehdidi

"İslam'a inanmıyor olmak, kimseye bu ülkedeki Müslümanlar'ın duygularına ve İslamî sembollere saygısızlık yapma hakkı vermez. Ülkede yaşayan herkesin bu kurallara uyacağını umuyoruz" denilen açıklamada İçişleri Bakanlığı, bu kurallara uymayanların çalışma izinlerinin iptali ve sınır dışı edilme cezalarına çarptırılabileceğini belirtti.

Yaklaşık 27 milyon kişinin yaşadığı Suudi Arabistan'ın nüfusunun yaklaşık üçte biri yabancı işçilerden oluşuyor.