Ankara'da Orman Çiftliği tartışması

Ankara Kent Konseyi'nin Atatürk Orman Çiftliği'ne köy kurulması önerisi Şehir Plancıları Odası'nın tepkisini çekti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne sunduğu köy kurma önerisiyle Ankara Kent Konseyi 'tarım kültürünün yaşatılmasının' amaçlandığını belirtiyor.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Ankara Kent Konseyi'nden Erhan Yumşak, belediye meclisine gönderilen projeyle Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) organik tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirileceği bir "Türk köyü" kurulmasının planlandığını ifade etti.

Yumşak "AOÇ arazisi çok atıl. 4 milyonluk Ankara'da AOÇ'yi ziyarete giden insan sayısı çok az. Köy projesi Atatürk Orman Çiftliği'ni cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Bu köyde fideler yetiştirilecek ve insanlar bu fideleri alıp parkına bahçesine dikebilecek." dedi.

Ama TMMOB Şehir Plancıları Odası projeye tepkili. Oda, Ankara'nın çevresindeki yapılaşmanın durdurularak tarım kültürünün çevre arazilerde yaşatılması gerektiğine inanıyor.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, AOÇ üzerindeki yapılaşma baskısına dikkat çekip, "tarım kültürünü yaşatma" ifadesinin çelişkili olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe'ye yaptığı konuşmada Sarıaltun, "Organik tarım yapmak isteniyorsa Ankara'nın çevresinde bir çok tarım arazisi var. Ancak oralarda da kentsel dönüşüm adı altında yapılaşma sürüyor." dedi.

Ankara Kent Konseyi'nin önerisinin birkaç gün içerisinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülmesi bekleniyor.

AOÇ'nin son 7 yılı

2006 yılında AOÇ üzerinde imar planı yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesi'ne bırakılmış, ve 2011'de birinci derece sit alanı olmaktan çıkarılmıştı.

Aynı yıl Bakanlar Kurulu aldığı bir kararla AOÇ, "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı" olarak belirlemişti.

2012 yılında başlanan AOÇ'ye Başbakanlık Hizmet Binası yapılması projesi 2014 yılına kadar sürecek.

Başbakanlık binası için on bin ağacın kesildiği söylenirken belediye yetkilileri bu zamana kadar AOÇ'ye iki milyonun üzerinde ağaç dikildiğini belirtmişti.

Bir Sayıştay raporuna göre Atatürk Orman Çiftliği'nin 1937 yılında 55 bin 539 dekar olan arazilerinin 2011 yılı sonu itibarıyla 33 bin 256 dekara geriledi.

AOÇ'de yapılması planlan projeler arasında, TBMM Sosyal Tesisleri, Hayvanat Bahçesi'nin yerinin değiştirilmesi, tematik parkın yanısıra Disneyland Projesi bulunduğu da öne sürüldü.

Ancak Walt Disney Türkiye, BBC Türkçe'ye gönderdiği açıklamada, iddiaları yalanlarken, ''The Walt Disney Company olarak Türkiye pazarına inanıyor ve faaliyet alanlarımızı genişleterek iş hacmimizi büyütmeye yönelik fırsatları araştırıyor olmamıza karşın Türkiye'de bir Disneyland eğlence parkı inşa etme planımız bulunmamaktadır'' dedi.