Wilders: Eşek hoşaftan ne anlar?

Bodrum'da bu yıl 3'üncü kez düzenlenen karnaval, Hollanda'da siyasi tartışmaya neden oldu.

Hollanda Kraliyeti'nin 'Uluslararası Bodrum Karnavalı'na sponsor olmasına aşırı sağcı kesimden sert tepki geldi. Politikalarını yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı üzerine kuran Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, konuyu parlamento gündemine taşıdı.

Hollanda'nın, Uluslararası Bodrum Karnavalı'na sponsor olduğu, ırkçı görüşleriyle bilinen bir internet sitesi tarafından gündeme taşındı.

Haberde, Hollanda halkının vergilerinin Türkiye'ye harcandığı savunuldu. "Kendi ülkesinde kültür sanatı yardımdan mahrum eden hükumet, Türklere yardım ediyor" ifadeleri yer aldı.

Eşek hoşaftan ne anlar?

Aşırı sağcı lider Geert Wilders, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Frans Timmermans'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Hollanda'nın, Bodrum'daki etkinliğe sponsor olduğu yolundaki haberlerin doğru olup olmadığını soran Wilders, önergede Türkçe sözcüklerle, "Eşek hoşaftan ne anlar? sözünün ne anlama geldiğini biliyor musunuz?" dedi.

PVV lideri Wilders, Dışişleri Bakanı Timmermans'a, "Bu haber doğruysa, Hollandalıların vergilerinin Türkiye'de bir fesivale niçin harcandığını açıklar mısınız, bu parayı geri almak için bir şey yapacak mısınız?" sorularını yöneltti.

"Eşek hoşaftan ne anlar" sözüyle karnaval düzenleyen Türklere üstü kapalı göndermede bulunan Wilders, soru önergesinin sonunda Timmermans'a yönelik, "Siz eşek misiniz?" ifadesine yer verdi.

Türkiye'ye yönelik sert açıklamalarına yeterince destek bulamadığı için iktidar ortağı Liberal Sağ Parti'den (VVD) istifa eden Wilders, PVV'yi kurdu.

Kısa sürede önemli bir başarı elde eden aşırı sağcı lider, yabancı düşmanlığı, İslam kaşıtlığı ve Avrupa Birliği politikalarına yönelik eleştirileri öne çıkardı.

Ekonomik krize ilişkin kulağa hoş gelen ancak gerçekte uygulanırlığı az olan önerileri dile getiren Wilders'ın partisi kamuoyu yoklamalarında ilk sıralarda yer alıyor.

İlgili haberler