Çin'den GlaxoSmithKline'a ağır suçlama

Çin hükümeti, İngiltere'nin en büyük ilaç üreticisi GlaxoSmithKline'ın bazı üst düzey yetkilileri hakkında rüşvet ve vergi usulsüzlükleri nedeniyle soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Şirket yetkilileri, ilaç satışlarını arttırmak için bir 'rüşvet sistemi' işletmekle suçlanıyor.

Çin yetkililerinin açıklamasında soruşturmada 'çok sayıda kişi, çok büyük miktarda para ve pek çok suç eylemi' bulunduğu belirtildi.

Soruşturma konusunda alınan ilk bilgiler, GlaxoSmithKline'ın, yakın tarihte, bir İngiliz şirketinin Çin'de karşı karşıya kaldığı en büyük soruşturmanın parçası olduğunu gösteriyor.

Hükümet açıklamasında, Çin'de görev yapan üst düzey GlaxoSmithKline yetkililerinin, resmî görevlilere, sağlık örgütlerine, hastanelere ve doktorlara rüşvet verdikleri ifade ediliyor.

GlaxoSmithKline şirketi, Çin'de başlatılan soruşturmaya ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını söyledi. GlaxoSmithKline, şirket içi işleyişin ve Çin'deki çalışanların faaliyetlerinin sürekli izlendiğini ve çalışma kurallarına aykırı herhangi bir eyleme rastlanmadığını açıkladı.

Çinli yetkililer, soruşturma kapsamındakilerin hangi ülke vatandaşı olduklarını açıklamadı ancak İngiltere Dışişleri Bakanlığı, soruşturmadan haberdar olduklarını ve bir İngiliz vatandaşına diplomatik yardım sağladıklarını söyledi.

Eğer Çin'de yürütülen soruşturma sonucunda GlaxoSmithKline suçlu bulunursa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de benzer davalarla karşı karşıya kalabilir.

İlgili haberler