Mısır: Savcılık Mursi için suç duyurularını inceliyor

Mısır Başsavcılığı, devrik lider Muhammed Mursi ve üyesi olduğu Müslüman Kardeşler'e yönelik suç duyurularını incelemeye başladığını açıkladı.

Savcılığın açıklamasına göre suçlamalar arasında casusluk, protestocuların öldürülmesini teşvik, askeri kışlalara saldırmak ve ekonomiye zarar vermek de var. Açıklamada, başvuruların kim ya da kimler tarafından yapıldığı belirtilmedi. Muhammed Mursi, bu ayın başlarında; iktidara gelişinden bir yıl sonra darbeyle devrilmişti. ABD, gözaltında tutulan Mursi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Dosya hazırlığı

Mursi'nin yerine Anayasa Mahkemesi Adli Mansur geçici olarak cumhurbaşkanlığına atanmıştı. Savcılığın açıklamasında suçlanan kişilerin sorgulanabilmesi için dosya hazırlanmak üzere şikayetlerin incelendiği belirtildi. Mursi'nin çoğu Müslüman Kardeşler üyesi olan taraftarları ordunun yönetime müdahale ettiği 3 Temmuz'dan bu yana başkent Kahire'de kitlesel protestolar düzenliyor. Eylemciler, Mursi'nin göreve iadesini istiyor.

Mursi taraftarları ve karşıtları arasındaki çatışmalarda onlarca kişi öldü. Ordu, Mursi'yi giderek otoriter olmak ve ekonomik sorunlara çözüm üretememekle suçlayan milyonlarca kişinin protestoları sonrasında yönetime el koymuştu. Mursi ülkenin özgür seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı ve ilk İslamcı lideriydi. Muhammed Mursi'nin devrilmesinden sonra anayasa askıya alınmış ve gelecek yılın başlarında genel seçimlerin yapılacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yeni parlamentounun oluşmasından sonra yapılması planlanıyor.

İlgili haberler