FARC: çatışmalar 'sonlanmak üzere'

Kolombiya'nın FARC gerilla örgütünün başmüzakerecisi elli yılı aşkın süredir devam eden silahlı çatışmanın sonlanmaya yakın olduğunu söyledi.

Küba'da Kolombiya hükümetiyle müzakerelere katılan Ivan Marquez, barış çabalarına katılmaları yönünde solcu partilere ve sendikalara çağrı yaptı.

Hükümet Kasım ayına kadar bir barış anlaşmasının imzalanmasını istiyor.

Marquez ise aceleci davranılmaması yönünde uyarıda bulundu.

Kolombiya televizyon kanalı RCN'e konuşan Marquez "[Kasım ayına kadar anlaşma sağlanması] mümkün. Ama barışın tesisi için vakit lazım. Kötü bir barış anlaşması savaştan beterdir." dedi.

Kolombiya'nın en büyük gerilla örgütü ve hükümet arasında ilk doğrudan görüşmeler Kasım ayında başlamıştı.

Hükümet başmüzakerecisi Humberto de la Calle, amaçlarının militanlara silahlı çatışmayı bıraktırıp siyasete girmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Toprak reformu konusunda anlaşmaya hali hazırda varıldı. Siyasi katılım, silahsızlanma, uyuşturucular, kurbanların hakları ve barış anlaşmasının uygulanması konularındaysa görüşmeler devam ediyor.

Ama BBC muhabiri Arturo Wallace, Kolombiya'nın başkenti Bogota'da pek çok kişinin Ivan Marquez'in açıklamalarına kuşkuyla yaklaştığını aktarıyor.

Bu kişiler militanların barış görüşmelerine katılma görüntüsü altında yeniden organize olmak için zaman kazanmaya çalıştığına inanıyor.

İlgili haberler