Mısır'da 'baltacı'lar yine devrede mi?

Mısır'da 3 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden sonra başlayan çatışmalarda "baltacılar" yine sahneye çıktı.

Arapçada "baltagiya" adı verilen suç çetelerinin, Mursi'nin göreve döndürülmesini talep eden Müslüman Kardeşler taraftarlarına saldırdığı öne sürülüyor.

"Baltacılar", 2011'de Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarını yıkan gösteriler sırasında, at ve develerle Tahrir Meydanı'nı mesken tutan göstericilere saldırmıştı.

Bu görüntüler, Arap ülkelerindeki ayaklanmaların simgelerinden biri haline geldi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Arap Dünyası Uzmanı Magdi Abdelhadi'ye göre, Mübarek döneminde İçişleri Bakanlığı tarafından muhaliflere karşı yaygın bir şekilde "kullanılan" "Baltacılar" çoğunlukla varoşlarda yaşayan işsiz ve sabıkalı gençlerden oluşuyor.

"Baltacıların" hâlâ görevde bulunan Mübarek rejiminden kalma polis yetkilileri tarafından yönlendirildikleri iddia ediliyor.

Abdelhadi, sayıları binlerle, hatta on binlerle ifade edilen bu kişilerin tüm siyasi gruplar tarafından kullanılabildiğini, borç-alacak meselesi gibi bireysel anlaşmazlıklarda bile parayla devreye sokulabildiğini vurguluyor.

İlgili haberler