UCM, Seyf-ül İslam Kaddafi'nin iadesini istiyor

Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Libya hükumetinden eski lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyf-ül İslam Kaddafi'nin bir an önce iadesini istedi.

UCM, perşembe günü yaptığı oturumda, Libya Hükümetinin, Seyf-ül İslam Kaddafi'nin ülkesindeki yargılama süreci sona erene kadar Lahey'e iadesinin ertelenmesi talebini ele aldı. Mahkeme, Libya hükümetinin , "iadenin ertelenmesi" istemini reddetti.

UCM'den yapılan açıklamada, "insanlığa karşı suç işlemekle" itham edilen Seyf-ül İslam Kaddafi'nin Lahey'de yargılanacağı belirtildi, ve "Şu andan itibaren Libya hükumeti Seyf-ül İsam Kaddafi'yi Lahey'e iade etmeye mecburdur" dendi.

Libya makamları, Kaddafi'nin kendi ülkesinde yargılanmasını istiyor. Ancak UCM, Kaddafi'nin avukatları ve insan örgütleri, bu isteğe kaşı çıkıyorlar. UCM, Libya'nın "tarafsız bir yargılama yapacağına" inanmıyor.

UCM daha önce de Kaddafi'nin Lahey'e iadesini istemişti. Ancak Libya hükümetinin, kendi ülkesindeki yargılama bitene kadar iade talebinin ertelenmesi yönündeki itirazı üzerine süreç uzadı.

Ülkesindeki yönetim değişikliği öncesi yaşanan iç karışıklıkta halka yönelik şiddet ve öldürme emri verdiği belirtilen Kaddafi, "insanlığa karşı suç işlemekle" itham ediliyor.

Eski Libya lideri olan babası Muammer Kaddafi'nin "veliahttı" olarak gösterilen Seyf-ül İslam Kaddafi, bir dönem ülkesinin "fiili başbakanı" konumundaydı.

Rejim değişikliği sonrası yakalanan 39 yaşındaki Kaddafi, Libya'nın Zintan bölgesindeki milislerin gözetiminde tutuluyor.