Costa Concordia kazasında personele hapis

İtalya'da geçen yıl 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan gemi kazasında yargılanan beş personele bir-buçuk yılla 2 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Sanıklar, ölüme sebebiyet vermek, ihmal ve geminin karaya oturmasına neden olmak suçlarından ceza aldı. Costa Concordia adlı seyir gemisi Ocak 2012'de İtalya'nın Giglio adası açıklarında karaya oturarak yan yatmıştı. Sanıkların savcılıkla ön uzlaşma yaparak suçlamaları kabul etmesi nedeniyle hapis yatmayabilecekleri belirtiliyor. Kaptan Francesco Schettino, bu personelden ayrı yargılanıyor.

Kaptanın duruşması 23 Eylül'de

Schettino, ölüme sebebiyet vermek ve binlerce yolcu, daha tahliye edilmeyi beklerken gemiyi terk etmekle suçlanıyor. Schettino'nun davasına 23 Eylül'de devam edilecek. Kaptanın ceza indirimi için yaptığı uzlaşma girişimi savcılık tarafından reddedilmişti. Avukatları Schettino'nun suçlu bulunması halinde 20 yıl hapis cezası alabileceğini belirtiyor. Schettino suçlamaları reddediyor, aksine binlerce yolcunun kurtulmasını sağladığını söylüyor. Kaza sırasında gemide toplam 4229 kişi bulunuyordu. Kaptanın kayalık bölgede hızlı dümen kırdığı ve gece ada halkını selamlamak için kıyıya çok yakın gittiği öne sürülüyor. Avukatları Schettino'nun günah keçisi yapıldığını olayın bir kaza olduğunu belirtiyor. Yolcuların çoğu 11 bin euroluk tazminatı kabul etti. Ancak bazı yolcular, daha fazla para talep ediyor.

İlgili haberler