Obama: Ben geçerken arabalarını kilitlediler

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede büyük tepkilere neden olan, Trayvon Martin davasıyla ilgili olarak ilk kez konuştu, öldürülen siyah genci kastederek “35 yıl önce olsaydı, Trayvon Martin ben olabilirdim” dedi.

17 yaşındaki Trayvon Martin, Şubat 2012’de bir mahalle bekçisi tarafından silahla öldürülmüştü.

Martin’e kendini savunmak için ateş açtığını söyleyen 29 yaşındaki bekçi George Zimmerman, geçen hafta Florida’daki duruşmada aklanmıştı.

Obama Amerika Birleşik Devletleri’nde siyah olduğu için güvenlik güçleri tarafından şüpheyle yaklaşılmayan çok az kişi olduğunu söyledi.

ABD Başkanı, Afrika kökenli Amerikalıların bu dava nedeniyle hissettikleri acıların “bir dizi tecrübe ve tarihten” kaynaklandığını söyledi, “Bu olaydaki kişi genç bir beyaz erkek olsaydı hem sonuç hem de sonrasında yaşananlar farklı olabilirdi” dedi.

'Asansörde nefesini tutan kadınlar'

Obama, “Martin vurulduğunda, bu benim oğlum olabilirdi dedim. Bu 35 yıl önce olsaydı, Trayvon Martin ben olabilirdim demenin başka bir yolu.” diye konuştu.

Barack Obama, basın toplantısında geçmişte kendisine siyah olduğu için şüpheyle yaklaşıldığını, mağazada alışveriş yaparken takip edildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Sokakta yürürken, yanından geçtiği arabaların kapılarının kilitlenme sesini duymayan çok az Afrika kökenli Amerikalı vardır. Senatör olmadan önce bu bana da yapıldı. Bir asansöre bindiğinde cüzdanını sıkı sıkı kavrayan ve ininceye kadar nefesini zor tutan bir kadına tanık olmamış çok az Amerikalı vardır.”

Altı kadından oluşan jürinin George Zimmerman’ı suçsuz bulmasından sonra ülke çapında proptesto gösterileri yapılmıştı. Bu hafta sonu için de eylemler planlanıyor.

Obama eylemcilere şiddetten uzak durmaları çağrısında bulundu bunun “Trayvon Martin’in anısına zarar vereceğini” söyledi.

İlgili haberler