Öcalan: 'Basın toplantısı düzenlemek isterim'

PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı'da bir basın toplantısı yaparak mesajlarını doğrudan iletmek istediği belirtildi.

Barış ve Demokrasi Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan'ı ziyaret etti. Anadolu ajansının haberine göre, ziyaretten sonra BDP'den yapılan açıklamada Öcalan'ın mesajı aktarıldı. Öcalan mesajında şu ifadeler yer aldı: "Çözüm sürecine daha fazla katkıda bulunmak istiyorum. Ancak malesef ki, buradaki olanaklar son derece kısıtlıdır. Kendimi daha fazla katma isteğimi bu nedenle hayata geçirip yansıtamıyorum. Türkiye'nin etrafında bu kadar yangın varken, çözüm konusunda rolümü oynayabileceğim koşulların yaratılması elbette olağan bir durum olmalıdır.

'Hükümet tereddüt etmemeli'

"Aslında İmralı'da bir basın buluşmasıyla kamuoyunu doğrudan bilgilendirme imkanım olursa sürecin sağlıklı ilerlemesi hususunda ciddi katkılarım olabilir. Hükümetin bu tür basit adımlarla ilgili tereddütlü olmaması gerekir. Nihayetinde 50 bin insanımızın yaşamını yitirdiği 40 yıllık çatışmanın barışını inşaa etmeye çalışıyoruz." BDP'nin açıklamasına göre, Öcalan mesajında çözüm için umudunu yitirmediğini belirtmekle birlikte, "Ama Ortadoğu'daki gelişmelerle de bağlantılı olarak hükümetin kesinlikle hızlı hareket etmesi gerekir. Meclisin açılmasına yakın hükümetin artık somut, pratik adımlar ortaya koyması beklenir" dedi.

Öcalan'ın basın toplantısı telebiyle ilgili olarak hükümetten henüz tepki gelmedi.

İlgili haberler